Vysadia ich uprostred púšte, aby sa vrátili domov. Alžírsko sprísnilo migračné opatrenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ALŽÍR / Medzinárodná organizácia pre migráciu varuje pred krízou, ktorá sa podľa nej rodí na hraniciach Alžírska a Nigeru. Alžírsko podľa informácií organizácie migrantov prichádzajúcich z juhu odvezie doprostred Sahary. Návrat do obydlených častí Nigeru už nechávajú na ich schopnosti prežiť.
"Vzali nám všetky veci, peniaze, mobily, všetko. Zaobchádzali s nami zle.Vysadili nás v saharskej púšti," povedal o svojom vyhostení z Alžírska migrant z Mali. "Potom sme museli peši prejsť desiatky kilometrov do hraničnej osady Assamakka. Bolo to ako prejsť peklom. Nemali sme žiadne jedlo a počuli sme, že v dunách zomreli aspoň dvaja ľudia," dodal.
Medzinárodná organizácia pre migráciu uvádza, že od septembra pomohli už skoro 10 000 migrantom, ktorí zostali opustení v púšti. Niektorých tam nechali prevádzači, iných deportovali alžírske úrady s tým, že do najbližšieho mesta majú dôjsť peši.
Pochod naprieč riedko osídlenou oblasťou, kde teploty presahujú aj 40 stupňov Celzia podľa BBC neprežili desiatky ľudí. "Väčšina z nich nemá žiadne peniaze, doklady totožnosti, jedlo alebo vodu. Sú traumatizovaní. V niektorých prípadoch sa im nepodarilo zaistiť dopravu a šli peši alebo ich prevádzači opustili a netušili, kde sa nachádzajú," povedal šéf organizácie v Nigeri Giuseppe Loprete.
Ako uvádza portál iDnes.cz, Alžírsko v minulom roku posilnili hliadky na svojich hraniciach a voči migrantom sa postavili tvrdšie. Úrady deportujú tisíce migrantov zo subsaharskej Afriky, najčastejšie z Mali, Nigérie alebo z Kamerunu. Obhajujú sa tým, že nové opatrenia sú nevyhnutné a nechcú, aby ktokoľvek, koho totožnosť úrady nepoznajú, vstupoval do krajiny.
Pozrite si archívnu reportáž.