Vedci varujú pred novým vírusom. Psia chrípka môže ohroziť aj ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pri diskusiách o epidémiách u zvierat, si ľudia predstavujú väčšinou prasaciu a vtáčiu chrípku, alebo chorobu šialených kráv. Existuje ale aj psia chrípka, ktorej sila tak rastie, že vedci začínajú mať skutočne obavy. Nielen, že by mohla vyústiť k usmrteniu domácich miláčikov, ale môže ohroziť aj ľudí. Výskum, ktorý sa psej chrípke venuje, zverejnili vedci v odbornom časopise mBio Americkej mikrobiologickej spoločnosti.
Situácia podľa výskumu zatiaľ nie je vážna, no mohlo by sa to rýchlo otočiť v nepríjemnú nákazu. Je to kvôli určitým kmeňom psej chrípky, ktoré vedci identifikovali a ich šírenie sa podobá vypuknutiu prasacej chrípky v roku 2018.
Závažné je to mimo iného preto, že i keď zaznamenaný prípad nákazy u ľudí nebol, svetové vlády by sa mali na prípadnú nákazu pripraviť. "Ide hlavne o oblasti sveta, kde je vysoký počet pouličných psov, a kde sú tieto zvieratá konzumované. Našli sme súbor vírusov, ktoré prechádzajú od prasiat a úplne pôvodne od vtákov, a teraz infikujú psy," napísal v študii profesor Adolfo Garcia-Sastre, šéf Inštitútu pre výskum globálneho zdravia a vznikajúcich patogénov. "Diverzita u psov sa zvýšila natoľko, že sa v nich môžu vytvoriť kombinácie vírusov, ktoré predstavujú riziko pre človeka," pokračoval.
Pre človeka by tieto nové kmene chrípky mohli byť veľmi nebezpečné, pretože náš imunitný systém sa s nimi ešte nikdy nestretol. U predchádzajúcich epidémiách, ako napríklad prasacia alebo vtáčia chrípka, bolo relatívne ľahké sa vyhnúť ohrozeným zvieratám, no v prípade psov to jednoduché nie je.
"U psov teraz máme H1N1, H3N2 a H3N8 a začínajú spolu integrovať. Je to veľmi podobné ako pred 10 rokmi u prasacej chrípky,“ vysvetľoval vedec. Jeho kolegovia to zistili na základe analýzy 16 chrípkových vírusov medzi psami v čínskej provincii Guangxi. Väčšinou išlo o domáce psy, ktoré majitelia vzali k veterinárovi pre problémy s dýchaním. Vlády by preto mali začať rozmýšľať, že čo s pouličnými psami urobia, keďže práve tieto psy predstavujú najväčšie riziko. V prípadoch prasacej chrípky tvory utratili, pracuje sa ale aj na možnej vakcíne.
Existujú pokusy obmedziť výskyt vírusov medzi prasatami pomocou vakcíny, čo by sa mohlo dať uplatniť aj v prípade psov," napísal Garcia-Sastre.
Pozrite si archívnu reportáž o prasacej chrípke v Európe: