Pre selfie fotky zomreli stovky ľudí. Pomôcť by mohol zákaz
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: facebook.com
WASHINGTON / Fotenie takzvaných selfie fotografií sa za posledných šesť rokov stalo život ohrozujúce. Podľa výskumu vedcov z Celoindického inštitútu lekárskych vied v Dillí zomrelo už viac ako 250 ľudí.
Najviac ľudí zomrelo pri fotení selfie v Indii, Rusku, Spojených štátoch a v Pakistane. Vedci podľa denníka The Washington Post analyzovali články v médiách o tragických nehodách, ktoré boli spojené s fotografovaním seba samých, a to od októbra 2011 do novembra 2017. Z analyzovania zistili, že najčastejšou príčinou smrti bolo utopenie.
Ďalšími príčinami boli dopravné nehody pri fotení s prichádzajúcim vlakom, pád z výšky, útoky zvierat, postrelenie, zasiahnutie elektrickým prúdom. "Keď budete stáť na okraji útesu alebo vrchole vodopádu a budete si robiť selfie, dávajte si pozor," upozornil denník. Vedúci štúdie Agama Bansala zažil podobný incident na vlastnej koži. "Keď len stojíte sa fotíte sa s nejakou celebritou, nič sa stať nemôže. Ale ak sa fotíte a riskujete pri tom, môže byť fotografovanie selfie veľmi nebezpečné," povedal Bansal.
Až 80 percent sledovaných v uvedenom období boli osoby vo veku 10- 30 rokov. Reálny počet obetí selfie fotiek môže byť podľa Bansala aj vyšší ako 259. Za rok 2018 už bolo taktiež zaznamenaných niekoľko smrteľných nehôd. V máji v Indii sa jeden muž pokúšal odfotiť so zraneným medveďom, roztrhala ho ale šelma. V septembri v USA spadol izraelský turista, ktorý sa snažil odfotiť pri vodopáde zo skaly v Yosemitskom národnom parku.
Podľa Bansala by mohlo byť riešením zákaz selfie v rizikových zónach. Zákaz zatiaľ zaviedol iba indický Bombaj.
Pozrite si archívnu reportáž o fotke, o ktorej hovorí celý svet: