Británia môže odstúpiť od brexitu, tvrdí advokát. Vláda ale tvrdí, že diskusia je zbytočná
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LUXEMBURG / Británia podľa generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej únie Camposa Sánchez-Bordona môže jednostranne stiahnuť svoje oznámenie o odchode z Európskej únie. V prípade, že by sa k tomuto kroku uchýlila, oznámiť by to musela ešte pred formálnym uzatvorením zmluvy o odchode a v súlade s britským ústavným poriadkom.
Súd sa odporúčaním Sáncheza-Bordona riadiť môže, no nemusí. So žiadosťou o výklad článku 50 lisabonskej zmluvy, ktorá sa odchodom členskej krajiny z Európskej únie zaoberá, požiadal súd v škótskom Edinburghu pre spor medzi skupinou proúnijných škótskych politikov a britským ministrom pre brexit.
Theresa May
Podľa názoru generálneho advokáta nie je táto otázka akademická, predčasná ani zbytočná, ako ju označila britská vláda. Podľa tej by ju totiž súd vôbec nemal riešiť, pretože kabinet nemá v úmysle odvolať svoj odchod z Európskej únie.
Protesty za nové referendum o Brexite
Vec má ale podľa Sáncheza-Bordona naopak, praktický význam a je zásadnou otázkou pre vyriešenie sporu pred škótskym súdom. Tomu by mal súd odporúčať, aby prehlásil, že britská strana môže brexit jednostranne odvolať. Podľa neho totiž článok 50 lisabonskej zmluvy, ktorý takúto vec vôbec nerieši, vykladať s ohľadom na medzinárodné právo, predovšetkým na Viedenskú dohodu o zmluvnom práve. Podľa tej môžu strany odstúpiť od medzinárodnej zmluvy pred tým, ako vstúpi do platnosti a z definície ide o jednostranný akt a prejav suverenity odchádzajúceho členského štátu EÚ.
Generálny advokát uviedol, že článok 50 lisabonskej zmluvy je výrazom princípu rešpektovania k národným identitám členských krajín EÚ a umožňuje im odchod, ak si myslí, že národná identita je nezlučiteľný s členstvom v Únii. Nesprávnou a obmedzujúcou interpretáciou by sa podľa nej dal článok vykladať aj tak, že členská krajina, ktorá zmení svoj názor a praje si ďalej pokračovať v členstve, by bola vo svojom prianí obmedzovaná.
Pozrite si archívnu reportáž.