Sen jedného muža pomáha mnohým deťom. Prispieť sa rozhodli aj tri slovenské ministerstvá
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Docent Násir Džalili, pôsobiaci už 35 rokov na Slovensku, sa rozhodol pred piatimi rokmi, že pomôže svojej rodnej krajiny a postaví v nej školu. Dnes už túto fungujúcu školu navštívili v Afganistane zástupcovia rezortu obrany, zahraničných vecí a vnútra. A priniesli aj materiálnu pomoc.
Za všetkým bol sen jedného muža pomôcť rodnej krajine. V roku 2014 tam bola len lúka, dnes na tom mieste, na severe Afganistanu dostáva šancu vzdelať sa 500 afgánskych detí. "Ten sen je z mladosti, ja som do tej školy investoval 20-ročné úspory z učiteľského platu a vôbec to neľutujem," uviedol Násir A. Jalili, zakladateľ školy v Afganistane.
"Negramotnosť je fenoménom v rozvojových krajinách, čo sa týka Afganistanu, dosahuje 70 percent a hlavne sa to týka mladých žien," informovala Karla Wusterová, generálna riaditeľka sekcie medzinárodných organizácií a humanitárnej pomoci MZV SR. "Naša škola je príkladom, lebo podporuje aj mladé dievčatá. Lebo mladá žena urobí veľa," povedal Násir A. Jalili.
Sen jedného muža pomáha mnohým deťom. Prispieť sa rozhodli aj tri slovenské ministerstvá
Docenta z lekárskej fakulty Univerzity Komenského môžete spoznať z našich reportáží týkajúcich sa komárov a cudzokrajných chorôb. Projekt, ktorý pôsobil zo začiatku až neuveriteľne, si postupne získaval aj pozornosť aj podporu a 540 uniforiem, ktoré nechalo ušiť Slovensko, pocestuje do Afganistanu. "Veľká vďaka patrí našim vojakom, práve to boli vojaci, ktorí začali s dobrovoľnými príspevkami pomohli mládeži a školákom," povedala Karla Wusterová. "Ako vidíte, vláde SR, predstaviteľom rezortov skutočne záleží na tom, aby nielen vysielal vojakov do priestorov konfliktov, na riešenie situácie," informoval Peter Gajdoš, minister obrany SR. "Obyvateľstvo žije vo veľmi chudobných podmienkach a dlhé roky je len odkázané na vonkajšiu pomoc," dodala Denisa Saková, ministerka vnútra SR.
Slovenská katolícka charita poskytla 5 000 eur aj na vybavenie ôsmich školských tried. "Aby mohli sedieť v laviciach a nie na zemi," povedal zakladateľ školy v Afganistane. Pomoc ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch a ministerstva zahraničných vecí predstavuje sumu 22-tisíc eur.
Pozrite si aj slovenskú školu v zahraničí: