Putin varuje pred jadrovou vojnou a zánikom ľudstva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Ruský prezident Vladimír Putin v štvrtok prišiel s odvážnym vyhlásením. Varoval pred jadrovou vojnou. Zároveň povedal, že na americkú protiraketovú obranu reagovali vývojom nových zbraní.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok varoval pred rastúcim nebezpečenstvom jadrovej vojny, ako aj zánikom civilizácie a ľudstva. "Neusilujeme o prevahu, ale o uchovanie strategickej rovnováhy. Zabezpečujeme svoju bezpečnosť a vieme, ako to robiť," vyhlásil súčasne o vývoji nových ruských zbraní, ktoré podľa neho majú byť schopné preniknúť akúkoľvek protiraketovú obranou.
Vladimír Putin
Nebezpečenstvo jadrového konfliktu sa podľa Putina zvyšuje tým, že sa rozpadol medzinárodný systém, ktorý doteraz bránil pretekom v zbrojení. Ale na americkú protiraketovú obranu "sme museli odpovedať", a to vývojom nových zbraní.
Situácia je na hrane
Putin pripustil, že v tomto smere má Rusko teraz istú prevahu, ale celkovo mu ide o udržanie rovnováhy. Ťažko si však predstaviť, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, ak Spojené štáty odstúpia od dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) z roku 1987. Situácia je podľa neho "na hrane" a stúpa aj hrozba ľudského omylu a zlyhania. Nebezpečenstvo nemožno podľa neho podceňovať, ale nezostáva než veriť, že "ľudstvo má zdravý rozum a pud sebazáchovy, aby nedošlo ku krajnostiam".
Putin na tlačovej konferencii odpovedal na otázku novinára, ktorému terajšia situácia pripomína detstvo v časoch Sovietskeho zväzu, sprevádzané obavami z jadrovej vojny.
Jadrové zbrane KĽDR a USA
Severná Kórea sa nezbaví jadrových zbraní skôr, než pominie jadrová hrozba zo strany USA. Oznámila to severokórejská agentúra KCNA. Agentúra Reuters to označuje za prvý jasné vysvetlenie toho, ako si KĽDR predstavuje denuklearizáciu Kórejského polostrova. KĽDR sa po tohtoročnom stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom zaviazala k jadrovému odzbrojeniu, avšak doteraz sa nedosiahlo pokrok. V Južnej Kórei o tom teraz jedná americký splnomocnenec pre KĽDR Stephen Biegun.
KĽDR bude po USA požadovať stiahnutie podstatnej časti z 28.500 amerických vojakov, ktorí sú teraz v Južnej Kórei. "USA musia pochopiť presný význam termínu vytvorenie denuklearizovaných zón Kórejského polostrova a najmä si musia preštudovať zemepis. Keď hovoríme o Kórejskom polostrove, zahŕňa to územie našej republiky a tiež celého regiónu, v ktorom USA rozmiestnili svoje invázne sily vrátane jadrových zbraní. Keď hovoríme o kompletnej denuklearizáciu Kórejského polostrova, znamená to odstránenie všetkých zdrojov jadrovej hrozby, nielen zo Severu a Juhu, ale aj z oblastí susediace s polostrovom," stojí vo vyhlásení zverejnenom KCNA. Washington ani Soul na ne zatiaľ nereagovali.
Pozrite si archívnu reportáž o stretnutí Putina s Trumpom: