Číňania sa ako prví dostali na odvrátenú stranu Mesiaca
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PEKING / Čínska sonda Čchang-e 4 pristála vo štvrtok ako vôbec prvá na odvrátenej strane Mesiaca. Informovali o tom štátne médiá, pričom tento úspech označili za "významný míľnik pri skúmaní vesmíru". Sonda na Mesiaci pristála o 03:26 stredoeurópskeho času.
Číňania sa ako prví dostali na odvrátenú stranu Mesiaca
Nosná raketa Čchang-čeng 3B s ňou vyštartovala zo základne Si-čchang v provincii S'-čchuan 8. decembra. Čína už v máji vyslala na Mesiac družicu Čchüe-čchiao, ktorá teraz zabezpečuje komunikačné spojenie medzi Čchang-e 4 a Zemou. Sonda, ktorá slúži zároveň ako robotické vozidlo, bude skúmať časti na povrchu aj pod povrchom južného pólu Mesiaca.
Táto strana Mesiaca je pomerne neprebádaná. Žiadna sonda ani prieskumný modul tam doteraz nepristáli. Na prírodnom satelite Zeme je táto oblasť hornatá, zvlnená a posiata krátermi, na rozdiel od opačnej strany, kde sú rovinaté oblasti vhodné na pristátie.
Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo napríklad uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru. V roku 2013 na Mesiaci pristála so svojím prieskumným vozidlom Nefritový králik a na budúci rok na ňom plánuje pristáť aj so sondou v rámci misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je dopraviť na Zem vzorky. Bude to pritom po prvý raz od roku 1976. Okrem iného tiež plánujú v 20. rokoch tohto storočia pristáť s prieskumným vozidlom na Marse.