Nová generácia jadrových palív môže byť problematická
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: internet/ilustračné
Nový druh jadrového paliva, ktorý údajne horí dlhšie a je energeticky bohatší, môže byť v prípade krízy nestabilný a ťažko odstrániteľný.
Nový druh jadrového paliva, ktorý údajne horí dlhšie a je energeticky bohatší, môže byť v prípade krízy nestabilný a ťažko odstrániteľný. Jeho výhodou je však počet vyprodukovaných gigawattov energie na tonu uránu, hlavne pri jeho obohacovaní.
Zvyšovanie efektívnosti paliva sa stalo častým javom najmä pri vriacich a tlakových reaktoroch, ktoré sa prevažne používajú v USA. Cieľom je však hlavne viac energie a menej jadrového odpadu, čo je jeden z kľúčových problémov využívania jadrovej energie.
"Uránové tyče by mali produkovať energiu približne rok, čo je o niečo dlhšie ako je to teraz," uvádza sa v magazíne New Scientist. Avšak výsledky testov, ktoré uskutočnil expert Michael Billone v Národnom laboratóriu v štáte Illinois a predniesol na konferencii vo Washingtone, poukazujú na narušenie štandardov nastolených Komisiou pre reguláciu jadrovej energie v USA.
Pokiaľ by sa pre palivo nevyvinuli dostatočne odolné nádrže, mohlo by dôjsť až k pretaveniu reaktora, čo sa stalo v roku 1979 v elektrárni Three Mile Islands v štáte Pennsylvánia, a to by mohlo mať katastrofálne následky. "Budeme sa ešte musieť dôkladnejšie pozrieť na kritériá, ktoré komisia stanovuje," uviedol jeden z jej členov pre magazín New Scientist.
Okrem materiálneho zabezpečenia odolnosti nádrží je veľkým problémom aj zaobchádzanie s jadrovým odpadom, ktorý je v tomto prípade až o päťdesiat percent rádioaktívnejší.