Zatiahnuté
10°
Bratislava
Aurélia
31.10.2024
Slovensko, ako aj celá EÚ, by mala podporiť Juana Guaidóa, tvrdí Cséfalvayová
Zdielať na

Slovensko, ako aj celá EÚ, by mala podporiť Juana Guaidóa, tvrdí Cséfalvayová

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Slovensko, ale aj ostatné štáty Európskej únie, by mali uznať Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely a trvať na slobodných a demokratických prezidentských a parlamentných voľbách. Vo svojom vyhlásení to uviedla predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). Pripomína, že situácia vo Venezuele môže mať geopolitické dopady na celý svet.

"Občania Venezuely dlhé roky trpia pod autoritatívnou vládou prezidenta Nicolasa Madura, ktorá uvrhla krajinu bohatú na prírodné zdroje do ekonomickej biedy, obrovských sociálnych rozdielov, nefungujú základné veci ako je dodávka elektriny, potraviny sú na prídel," pripomína predsedníčka Zahraničného výboru NR SR. Podľa Cséfalvayovej je príznačné, že Madurov režim podporujú podobné režimy útočiace na demokraciu naprieč celým svetom ako Rusko, Irán, Turecko alebo Čínska ľudová republika. "Preto tu nejde len o Venezuelu, ale táto nešťastná krajina sa môže stať novým frontom hybridnej vojny autoritatívnych režimov proti slobode a demokracii a obeťou sa stanú práve občania Venezuely, ktorí z nej už dnes hromadne utekajú k svojim susedom," pokračovala Cséfalvayová.

​Preto by Slovensko, ako aj celá EÚ, mala podľa Cséfalvayovej podporiť Juana Guaidóa a trvať na slobodných prezidentských aj parlamentných voľbách, aby sami občania Venezuely mohli rozhodnúť o svojej budúcnosti a nestali sa obeťou síl, ktorým nejde o ich budúcnosť, ale len o presadzovanie svojho vplyvu, ktorý s demokraciou nemá nič spoločné.

Guaidóa už za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely uznal Európsky parlament. Ten zároveň vyzval vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogherini a členské štáty Európskej únie o jednotné uznanie Guaidóa v tejto funkcii až do vyhlásenia nových slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by v krajine obnovili demokraciu. EÚ a jej členské štáty by následne mali uznať aj nových zástupcov tejto juhoamerickej krajiny, ktorých vymenujú tamojšie legitímne orgány.

Poslanci vyzvali šéfku diplomacie EÚ, aby s krajinami v regióne a ďalšími kľúčovými aktérmi vytvorila kontaktnú skupinu, ktorá by mohla sprostredkovať dohodu o usporiadaní slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb na základe dohodnutého kalendára. Súčasťou dohody by malo byť aj zaručenie rovnakých podmienok pre všetkých aktérov a zaistenie transparentnosti a účasti medzinárodných pozorovateľov.

Juan Guaidó, predseda opozíciou kontrolovaného venezuelského Národného zhromaždenia, sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. V tejto funkcii ho uznalo viacero krajín vrátane Argentíny, Brazílie, Čile, Kanady, Kvenezuelolumbie či Spojených štátov. V sobotu vyjadrila plnú podporu Národnému zhromaždeniu aj Mogherini, ktorá vyzvala na urýchlené usporiadanie slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by boli v súlade s medzinárodnými demokratickými štandardmi a venezuelským ústavným poriadkom. Zároveň varovala, že keď Venezuela v najbližších dňoch neohlási zámer usporiadať nové voľby s nevyhnutnými garanciami, EÚ pristúpi k ďalším opatreniam, a to aj v prípade uznania vedúcich venezuelských predstaviteľov.

Krajinu zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za posledné storočie. Otrasy pocítili aj v okolitých krajinách:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy