Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Išiel pytliačiť do Afriky, zostala po ňom len lebka a nohavice
Zdielať na

Išiel pytliačiť do Afriky, zostala po ňom len lebka a nohavice

Archívna reportáž

AFRIKA / Veľkú smolu mal minulý týždeň muž, ktorý pytliačil v juhoafrickom Krugerovom národnom parku. Lovca nosorožích rohov totiž najskôr ušliapal slon a nakoniec si na ňom pochutnali miestne levy. Pytliakova rodina sa o pomste prírody dozvedela od mužových komplicov. Všetko oznámila správe parku a tá potom v areáli objavila ľudskú lebku a nohavice.

Policajt Leonard Hlathi podľa britského denníka The Guardian uviedol, že sa skupina mužov 1. apríla vydala do parku, aby ulovila nosorožca, "keď jedného z nich naraz napadol slon a zabil ho".

"Jeho komplici tvrdia, že jeho telo odniesli k ceste, aby ho tam okoloidúci našli. Potom zmizli," hovorí Hlathi s tým, že sa zišli s rodinou a všetko jej povedali.

Správa parku vo vyhlásení informovala, že sa ostatky pytliaka podarilo na základe informácií od pytliakov po niekoľkodňovom pátraní nájsť 4. apríla v oblasti nazývanej Krokodílí most. Zostalo z neho len málo - lebka a pár nohavíc. Rodina mŕtveho sa aj tak mohla zmieriť s jeho smrťou, dodala správa parku. Štyroch komplicov pytliaka si rovno odviedla polícia.

Výkonný riaditeľ Krugerovho parku Glenn Phillips vyjadril pytliakovej rodine úprimnú sústrasť, zároveň však upozornil, že rozhodne nie je rozumné vstupovať do areálu nelegálne a bez sprievodu. "Park skrýva veľa nebezpečenstva a tento incident je toho dôkazom," dodal

V Južnej Afrike nejde o prvý takýto prípad. Vlani v júli napríklad levy v parku Sibuya roztrhali a zožrali dvoch mužov podozrivých z pytliactva. Pravdepodobne tiež lovili ohrozených nosorožcov. V Juhoafrickej republike dnes žije asi 20 tisíc nosorožcov, teda viac ako 80 percent svetovej populácie. A dopyt po rohoch nosorožcov je stále obrovský. Cez víkend potom hongkonské letiskové úrady zhabali najväčší úlovok nosorožcov za posledných päť rokov.

"Aktuálna cena rohu sa pohybuje od 15 tisíc do 50 tisíc dolárov. Pytliaci vidia značku dolára. Je to drahšie ako zlato a kokaín, a dopyt tak ženie pytliakov," uviedol pre americký denník The New York Times zakladateľ iniciatívy Texas Christian University Rhino Initiative Michael Slattery.

Aby pytliaci dostali zaplatené čo najviac, musia priniesť celý roh. To však znamená, že musia zviera zabiť. Spravidla ho omámia, useknú mu roh a nosorožec potom vykrváca.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy