Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Nedôvera voči očkovaniu sa stáva celosvetovou krízou
Zdielať na

Nedôvera voči očkovaniu sa stáva celosvetovou krízou

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Svetová zdravotnícka organizácia označila nedôveru voči očkovacím látkam za jednu z 10 najvýznamnejších celosvetových hrozieb pre ľudské zdravie. Klesajúca dôvera vyvolala "globálnu krízu." Ide totiž o čísla: ak počet nezaočkovaných ľudí prekročí istú hranicu, budeme z toho mať vážne problémy aj my, všetci ostatní. Neochota nechať sa zaočkovať - ktorú potvrdila aj doposiaľ najväčšia globálna štúdia na túto tému - je totiž krokom späť v boji proti smrteľným infekčným chorobám, ktorým sa ale dá predchádzať práve očkovaním.

Analýzu podľa portálu BBC vykonala organizácia The Wellcome Trust na základe odpovedí od 140,000 ľudí zo 140 krajín sveta. Celosvetový prieskum odhaľuje rastúci počet ľudí, ktorí vravia, že nemajú dôveru voči očkovacím látkam.

Na otázku, či sú podľa nich vakcíny bezpečné, odpovedalo:

79% "čiastočne" či  "rozhodne" áno
7% čiastočne či rozhodne nie
14% nevyjadrilo súhlas, ani nesúhlas


Na otázku, či vakcíny fungujú, odpovedalo:

84% rozhodne alebo čiastočne áno
5% rozhodne alebo čiastočne nie
12% nevyjadrilo súhlas ani nesúhlas

Vedecké dôkazy o tom, že očkovanie je najlepšou ochranou pred smrteľnými a závažnými infekciami ako napríklad osýpky, sú pritom mimoriadne presvedčivé. Vakcíny ochraňujú miliardy ľudí na celom svete. Vďaka nim sa ľudstvo kompletne zbavilo napríklad kiahní a čoskoro sa možno podarí úplne vykynožiť aj iné choroby, napríklad obrnu. Niektoré choroby, ako osýpky, sa však vracajú a podľa odborníkov za to môžu ľudia, ktorí odmietajú očkovanie najmä na základe strachu a dezinformácií.  

Dr. Ann Lindstrand, odborníčka na imunizáciu pri WHO označila momentálnu situáciu za mimoriadne vážnu: "Váhavosť voči očkovaniu má - prinajmenšom v niektorých regiónoch - potenciál vážne zabrzdiť pokrok, ktorý svet urobil v kontrole chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Akýkoľvek nárast týchto chorôb je neprijateľným krokom vzad."

V krajinách, ktoré už boli na pokraji eliminácie osýpok sa objavujú veľké počty ochorení. Údaje hovoria o náraste počtu prípadov osýpok takmer v každom svetovom regióne, ktorých bolo v roku 2017 až o 30 percent viac ako v roku 2016. Rozhodnutie nepostúpiť očkovanie, z akéhokoľvek dôvodu, znamená riziko nielen pre jednotlivca, ale aj pre ostatných. Ak je zaočkované dostatočné množstvo ľudí, choroba sa nemôže v populácii šíriť. Odborníci tomu hovoria kolektívna imunita.

Imran Khan z Wellcome Trust vraví: "Momentálne máme značné obavy, pretože napríklad v prípade osýpok môže akákoľvek zaočkovanosť pod úrovňou 95 percent viesť k prepuknutiu epidémií a presne toho sme dnes svedkami."

Paradoxne najmenej dôverujú očkovacím látkam ľudia žijúci v najbohatších regiónoch sveta. Vo Francúzsku, ktoré patrí medzi európske krajiny s novými prípadmi osýpok, bezpečnosť vakcín spochybňuje až každý tretí opýtaný človek. To je najvyšší počet spomedzi všetkých krajín sveta. 

Francúzska vláda nedávno pridala na zoznam povinných očkovaní k súčasným trom očkovaniam pre deti ďalších osem. V susednom Taliansku - kde je o bezpečnosti vakcín presvedčených 76% opýtaných - nedávno prijali zákon, ktorý umožňuje školám vylúčiť deti, ktoré nie sú zaočkované a udeliť ich rodičom pokuty. Spojené kráľovstvo tiež uvažuje nad niečím podobným. USA zažili v roku 2019 najväčšiu epidémiu osýpok za ostatné desaťročia - viac ako 980 potvrdených prípadov v 26. štátoch. 

Percento ľudí, ktorí súhlasia s tým, že vakcíny sú bezpečné, je v Severnej Amerike, na juhu a severe Európy niečo vyše 70%. V západnej Európe je to len 59%  a vo východnej Európe dokonca iba 50% opýtaných.

Vlani mala najvyšší počet prípadov osýpok v Európe Ukrajina (53218 prípadov), pričom len 50% opýtaných Ukrajincov si myslí, že očkovanie je bezpečné. V Bielorusku je to 46%, v Moldavsku 49% a v Rusku 62% opýtaných.Obyvatelia chudobných častí sveta sa zhodujú v tom, že očkovanie funguje. V Južnej Ázii je to 95%, vo východnej Afrike 92%.

V Bangladeši a Rwande je súhlas s bezpečnosťou a účinnosťou očkovania takmer úplný a obe krajiny dosahujú veľmi vysoké percentá zaočkovanosti napriek tomu, že bojujú s mnohými ťažkosťami ako dostať očkovacie látky k ľuďom žijúcim v ťažko dostupných regiónoch. Rwanda sa stala prvou nízkopríjmovou krajinou sveta, ktorá zabezpečuje pre mladé dievčatá prístup k HPV očkovaniu, ktoré ich chráni pred rakovinou krčka maternice.

Správa neskúmala všetky dôvody pre pokles dôvery voči očkovaniu, podľa vedcov však ide o súhru rôznych faktorov. Jedným z nich je to, že keď sa choroba stane zriedkavejšou, ľudia cítia menšiu potrebu sa proti nej chrániť a viac zvažujú prípadné plusy a možné riziká zaočkovania. Pritom všetky lieky, vrátane vakcín, môžu mať vedľajšie účinky. Vakcíny sú však prísne testované z hľadiska bezpečnosti a účinnosti. Na internete sa tiež bleskovo šíria rôzne domnienky a obavy o vakcínach, ktoré nie sú vždy založené na faktoch. 

Dr. Lindstrand dodáva: "Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť na rozptýlenie obáv a pochybností ohľadne vakcín je, aby boli zdravotníci naozaj dobre vyškolení a ochotní odporúčať ľu´dom očkovanie na základe vedeckej pravdy a tiež aby boli schopní správne odpovedať na otázky a obavy, ktoré ľudia môžu mať."

Šírenie nepodložených informácií na internete môže mať aj tragické následky:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy