Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Úvodné zasadnutie nového Európskeho parlamentu poznačili protesty
Zdielať na

Úvodné zasadnutie nového Európskeho parlamentu poznačili protesty

Tisícky demonštrujúcich kataláncov, poslanci, ktorí sa hymne otočili chrbtom. Tak to vyzeralo v Štrasburgu, kde sa začala prvá schôdza nového europarlamentu.

ŠTRASBURG / Niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo v Štrasburgu pred budovou Európskeho parlamentu (EP), kde v utorok začalo jeho ustanovujúce zasadnutie. Samotnú otváraciu ceremóniu protestne narušili aj niektorí z poslancov pravicových strán, podporovateľov brexitu a katalánskej nezávislosti.

Poslanci z pravicových strán, podporovatelia brexitu a katalánskej nezávislosti narušili formálnu otváraciu schôdzu Európskeho parlamentu (EP). Niektorí odmietli vstať, keď džezové zoskupenie začalo hrať hymnu Európskej únie (EÚ), Beethovenovu Ódu na radosť, iní, najmä poslanci z britskej strany Brexit, sa obrátili k zasadnutiu chrbtom. 

​Rovnako sa protestovalo proti rozhodnutiu zamedziť katalánskemu separatistovi Carlesovi Puigdemontovi zasadnúť na svoje poslanecké miesto, poslanci sa tiež postavili na obranu nemeckej kapitánky, ktorú zadržiavajú v Taliansku po vplávaní jej lode s migrantmi do prístavu na talianskom ostrove Lampedusa. Po formálnom otvorení schôdze už parlament pokračoval bežným rokovaním. 

Tisíce demonštrantov pred parlamentom 

Účastníci manifestácie požadujú, aby funkciu europoslanca mohli vykonávať aj traja separatistickí Katalánci Carles Puigdemont, Antoni Comino a Carlos Junqueras. Tí boli zvolení v májových európskych voľbách, ale dva z nich sú na úteku pred španielskou justíciou a tretí je vo väzbe.

​Podľa španielského denníka La Vanguardia sa demonštrácie pred budovou EP v utorok zúčastnilo asi 6000 ľudí. Podľa neho ale francúzska polícia čaká počas dňa až dvojnásobný počet demonštrantov. Puigdemont a Comino boli podľa katalánskeho denníka v Nemecku kúsok od francúzskych hraníc, a zvažovali, či majú na manifestácii tiež prísť. Podľa katalánskych médií sa ale už rozhodli vrátiť sa do Bruselu, kde sa zdržiavajú od konca roku 2017.

​Riskovali zatknutie

Podľa denníka La Vanguardia by bývalý predseda katalánskej regionálnej vlády Puigdemont a bývalý člen jeho vtedajšej vlády Comino vstupom na francúzske územie riskovali, že ich francúzska polícia zatkne a vydá do Španielska na základe francúzsko-španielskej dohody z roku 2002 o "vydávaní osôb v nezákonnom postavení". Na oboch katalánskych politikov je ale vydaný zatiaľ len španielsky zatykač. 

Právnici Comina a Puigdemonta sa minulý týždeň obrátili na tribunál Súdneho dvora EÚ, aby vydal predbežné opatrenie a títo dvaja Katalánci sa mohli euromandátu ujať. Všeobecný súd im to ale zamietol. Mandát europoslanca totiž oficiálne nezískali, hoci boli zvolení koncom mája v eurovoľbách. Podľa španielskych zákonov totiž musia politici zvolení do EP zložiť prísahu na španielsku ústavu. Tento akt sa konal v Madride, kam Comino a Puigdemont z obáv zo zatknutia nedorazili. Junquerasa nepustil z väzby súd kvôli pokračujúcemu procesu, v ktorom mu hrozí až 25 rokov väzenia a v ktorom sa verdikt očakáva v septembri. Puigdemont a Comino budú kvôli tomu, že sú na úteku, súdení v inom procese.

"Táto komora by mala bojovať za ľudské práva a dať hlas katalánskemu ľudu," vyhlásil dnes jeden z demonštrantov pred budovu EP, kde vlaje veľa katalánskych vlajok. Niektorí nesú aj transparent s Puigdemontovou fotkou a nápisom "Carles Puigdemont, náš prezident!". Puigdemont a Comino, ktorí utiekli zo Španielska na konci októbra 2017, a Junqueras, ktorý je cez rok a pol vo väzbe, sú trestne stíhaní spolu s ďalšími separatistickými politiky kvôli neústavnému referendu o nezávislosti Katalánska z októbra 2017.

Keď sa vyriešia personálne otázky, europoslanci budú rozhodovať o tvorbe európskeho rozpočtu. Viac vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy