Pozor na čajky pri návšteve protinožcov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
AUSTRÁLIA / Čajky v Austrálii majú podľa vedcov vo svojich telách takzvané superbaktérie, mikróby odolné voči bežným antibiotikám. Zistili, že viac ako 20 percent čajok žijúcich v krajine je nosičom baktérií, vrátane Escherichie coli, ktorá môže spôsobiť zápal močových ciest či infekcie krvi aj u ľudí.
Podľa portálu BBC majú výskumníci obavy, že by sa odolné baktérie, podobné superbaktériám z nemocníc - mohli rozšíriť na iné zvieratá či ľudí. Vedci hovoria o "budíčku". Vtáky sa podľa nich baktériami nainfikovali pri zbieraní zvyškov potravy v odpadkoch a pri výtokoch kanalizácie. Výskumníci, ktorý uskutočnili štúdiu z poverenia Murdoch University v Perthe, povedali, že jej výsledky im "otvorili oči."
"Myslím, že je to budíček pre našu vládu a jej inštitúcie zodpovedné za čistenie vody ako aj na samosprávne organizácie spracujúce odpadky, aby v tejto oblasti spolupracovali," povedal Dr. Sam Abraham, lektor prednášajúci o infekčných chorobách.
Ľudia sa baktériami môžu nakaziť, keď sa dotknú výkalov čajok, riziko je však považované za nízke, ak si človek vzápätí umyje ruky.
Štúdia preukázala, že niektoré baktérie nájdené vo výkale čajok sú odolné voči bežným antibiotikám ako cefalosporín či fluórokinolón. Jedna vzorka ukázala odolnosť aj voči karbapenemu, čo je takzvaný liek poslednej línie obrany, podávaný pri mimoriadne závažných a rizikových infekciách.
Rezistentné baktérie sú veľkou hrozbou na celom svete a šíria sa veľkou rýchlosťou: