Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Americké základne i lietadlové lode sú na dostrel našich rakiet, varuje Irán
Zdielať na

Americké základne i lietadlové lode sú na dostrel našich rakiet, varuje Irán

Archívna reportáž

Irán splnil, čo sľuboval. V pondelok začal s obohacovaním uránu nad limity stanovené v medzinárodnej dohode

TEHERÁN / Jeden z veliteľov iránskych revolučných gárd varoval, že americké základne v regióne, ako aj lietadlové lode v Perzskom zálive, sú v dosahu iránskych rakiet. O jeho slovách informovala agentúra Tasnim.

"Americké základne sú na dostrel našich rakiet. Naše rakety zničia ich lietadlové lode, ak urobia chybu. Američania sú si veľmi dobre vedomí dôsledkov vojenského stretu s Iránom," varoval veliteľ Hosejn Nežát. Napätie medzi USA a Iránom sa vystupňovalo po zostrelení amerického dronu Iránom minulý mesiac. Vzájomné vzťahy sa ale zhoršujú už dlho, respektíve od minulého roka, kedy americký prezident Donald Trump odstúpil od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015.

Washington potom uvalil na Irán nové sankcie a Irán zas v posledných týždňoch prestal plniť záväzky týkajúce sa obohateného úranu, zakotvené v jadrovej dohode. 

Iránci prekročili limit 3,67 percenta obohacovania uránu, ktorý stanovila jadrová dohoda z roku 2015. Tým to ale zrejme nekončí, avizujú totiž, že obohacovať urán chcú ešte viac. S informáciou prišla iránska agentúra IRIB, ktorej to povedala hovorca iránskej organizácie pre jadrovú energiu Behrúz Kamálvandí.

Irán v nedeľu oznámil, že "v priebehu niekoľkých hodín" začne obohacovať urán nad dohodou stanovený limit 3,67 percenta, a to pre energetické účely. Americký prezidenta Donald Trump, ktorý chce podmienky jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 opäť prejednať, Teherán varoval, aby si dal pozor. 

Podľa nemeckej diplomacie je potrebné Irán presvedčiť, aby sa držal záväzkov z jadrovej dohody. Stupňovanie obohacovania uránu vzbudilo obavy Európskej únie aj Moskvy. 

Irán stanovil Európe ultimátum do nedele, aby ponúkla nové podmienky dohody, v opačnom prípade pohrozil zvýšením obohacovania uránu nad úroveň vyplývajúcu z dohody. Stalo sa tak po tom, čo od dohody minulý rok odstúpili Spojené štáty a uvalili na Teherán sankcie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že sa do 15. júla pokúsi obnoviť dialóg medzi Iránom a západnými partnermi. Francúzsky prezident v sobotu vyše hodinu telefonicky hovoril s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním o patovej situácii medzi Teheránom a USA. Macron pritom vyjadril "silné znepokojenie z ďalšieho oslabenia" dohody z roku 2015, ktorá je zameraná na obmedzenie iránskych jadrových aktivít. Ako povedal, pokúsi sa "odteraz až do 15 júla preskúmať možnosti pre pokračovanie dialógu medzi všetkými stranami".

Narastajúce zásoby a vyššie obohacovanie uránu môže skrátiť odhadované obdobie, ktoré Irán potrebuje na vyprodukovanie materiálu nevyhnutného pre výrobu jadrovej bomby. Irán takéto ambície naďalej odmieta.

Napätie medzi USA a Iránom sa vystupňovalo po zostrelení amerického dronu Iránom minulý mesiac. Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy