Bývalý nacistický koncentračný tábor sa stal bezletovou zónou. Fotku s dronom si už len tak nespravíte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSVIENČIM / Bývalý nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime sa stal zrejme prvým múzeom na svete, pre ktoré bola oficiálne zriadená bezletová zóna.
"Umožní to lepšie zabezpečiť autentický priestor bývalého tábora a bezpečnosť viac ako dvoch miliónov návštevníkov ročne, a to aj vďaka možnosti regulovať lety dronov nad historickým územím," uviedlo múzeum na svojej internetovej stránke. Príslušné nariadenie ministerstva dopravy nadobudlo účinnosť začiatkom tohto mesiaca.
"Z roka na rok stúpa záujem o lety nad bývalým táborom, drony uľahčujú fotografovanie z vtáčej perspektívy dokonca súkromným osobám. Stávalo sa, že nad táborom lietalo hneď niekoľko strojov naraz, bez toho aby sme o tom mali tušenie. Budilo to vážne obavy o bezpečnosť ako historických objektov, tak ľudí zdržiavajúcich sa na území tábora. Dôležité je tiež to, že lietajúci dron, najmä v blízkosti skupín, prekážal sprievodcom a návštevníkom," uviedol riaditeľ múzea Piotr Cywiński.
Osvienčim - 70. výročie oslobodenia ruskou armádou
Dodal, že múzeum poskytuje povolenie k letom takmer výlučne filmovým štábom a tieto lety sa zvyčajne odohrávajú pred otvorením či po uzavretí múzea. Až doteraz k tomu ale múzeum nemalo právne nástroje. Teraz sa situácia zmenila a Osvienčim asi ako prvé múzeum na svete dostalo možnosť kontrolovať, čo sa deje nad hlavami jeho návštevníkov.
Až doteraz zákaz lietať platil nad bývalým koncentračným táborom Osvienčim, ale nevzťahoval sa na územie vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Vytvorenie oficiálnej bezletovej zóny dáva múzeu podľa jeho hovorcu nástroje, umožňujúce reagovať na lety podnikané bez súhlasu múzea.
Nemci zriadili koncentračný tábor v Osvienčime v roku 1940, o dva roky neskôr vznikol ďalší tábor v Osvienčime. Súčasťou bola aj sieť pobočiek. Odhaduje sa, že tu nacisti zavraždili najmenej 1,1 milióna ľudí, hlavne Židov, ale aj Poliakov, Rómov a sovietskych vojnových zajatcov. K väzňom osvienčimských táborov patrilo aj 50 000 československých občanov - Židov, politických väzňov a Rómov, z ktorých prežilo asi 6000.
Múzeum na území bývalých táborov funguje od roku 1947, v roku 1975 bol bývalý tábor zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Vlani múzeum navštívilo viac ako dva milióny ľudí.
Aj pápež František nedávno navštívil Osvienčim a poprosil Boha o odpustenie: