KĽDR: Testovanie dvoch rakiet bolo varovaním pre Južnú Kóreu. Kim Čong-un odpal osobne sledoval
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kim Čong-un odpal rakiet osobne sledoval
SOUL / Odpálenie dvoch rakiet v Severnej Kórei nemalo byť varovaním pre Spojené štáty, ale pre Južnú Kóreu. KĽDR vyzýva svojho suseda, aby prestal do krajiny dovážať supermoderné zbrane a zastavil vojenské cvičenia. Dôkaz o tom, že rakety krátkeho doletu naozaj vypustili, má byť zverejnenie záberov, na ktorých Kim-čong un testy osobne sleduje. Soul považuje tieto pokusy za vojenskú hrozbu.
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v piatok potvrdila, že deň predtým otestovala nový typ riadenej strely, pričom na to dozeral líder krajiny Kim Čong-un, informovali o tom severokórejské štátne médiá, ktoré citovali Kima. Jeho posolstvo bolo adresované "juhokórejským vojnovým štváčom v armáde". Testovanie dvoch rakiet malo byť "vážnym varovaním" pre Južnú Kóreu.
Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa americkí a severokórejskí predstavitelia usilujú zorganizovať ďalšie rokovania po nedávnom stretnutí Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na kórejských hraniciach, ktoré malo posunúť vpred stagnujúce rokovania o jadrovom programe KĽDR. Hoci Severná Kórea ostro skritizovala svojho južného suseda, na Spojené štáty neútočila. Ako píše agentúra AP, Pchjongjang však vyjadril svoj hnev nad tým, že Soul kúpil americké stíhačky aj nad plánovanými juhokórejsko-americkými vojenskými cvičeniami, ktoré sú podľa neho prípravou na inváziu.
Kórejská centrálna tlačová agentúra (KCNA) citovala Kima, ako sa po testovaní vyjadril, že rakety je "ťažké zachytiť" pre ich "plachtenie v nízkej výške a letovú dráhu taktickej riadenej strely". Podľa severokórejského vodcu je vlastníctvo "takéhoto najmodernejšieho zbrojného systému" veľmi dôležité pre posilnenie ozbrojených zložiek krajiny a garanciu národnej bezpečnosti.
Nový typ balistických striel
Juhokórejskí predstavitelia vo štvrtok uviedli, že severokórejské rakety sú nový typ balistických striel krátkeho doletu a na zistenie bližších informácií je potrebná detailná analýza. Podľa mnohých odborníkov sú rakety pravdepodobne severokórejskou verziou ruskej strely Iskander - balistickej rakety krátkeho doletu schopnej uniesť aj jadrovú hlavicu. Iskandery má Rusko v arzenáli po viac ako desaťročie.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie v piatok testovanie rakiet označilo za "činy provokácie", ktoré nepomáhajú "úsiliu o zmiernenie vojenského napätia na Kórejskom polostrove". Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia zase vyzvala, aby už nevznikli nové provokácie, a povedala tiež, že Spojené štáty sú oddané diplomacii s KĽDR a budú pokračovať v úsilí o napredovanie fungujúcich rokovaní s krajinou.
Kim Čong-un
Naposledy vystrelili rakety krátkeho doletu v máji
Štvrtkové vystrelenie rakiet bolo prvé známe testovanie striel zo strany KĽDR za uplynulé dva mesiace. V máji krajina vystrelila do mora tri rakety.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) Severnej Kórei zakázala odpaľovanie striel s použitím balistickej technológie. A hoci si zrejme KĽDR vyslúži za testovanie medzinárodný nesúhlas, pravdepodobne však na ňu neuvalia ďalšie sankcie. BR OSN na Severnú Kóreu zvyčajne uvalila nové sankcie, keď testovala balistické strely dlhého doletu.
Viac o severokórejskom jadrovom programe vo videu: