Veľký hadrónový urýchľovač častíc už funguje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
Veľký hadrónový urýchľovač častíc (LHC) v Európskom laboratóriu znova funguje
Veľký hadrónový urýchľovač častíc (LHC) v Európskom laboratóriu pre výskum nukleárnej fyziky CERN znova funguje po tom, ako ho zastavili pre poruchu v elektrickom systéme. Problém zasiahol chladiaci systém výkonných magnetov, ktorý riadi v 27 kilometrov dlhom tuneli protónový lúč.
Agentúru AFP o tom dnes informoval hovorca Európskej organizácie pre atómový výskum James Gillies. Transformátor chladiaceho systému prestal fungovať vo štvrtok 11. septembra, o výpadku informovalo laboratórium CERN až o sedem dní neskôr. Hovorca spresnil, že vymeniť zariadenie a nastaviť správnu teplotu trvalo približne týždeň.
Magnety v tuneli LHC majú teplotu -271 stupňov Celzia, ktorá sa blíži k absolútnej nule a je nižšia ako teplota hlbokého vesmíru. "Neodborne povedané, LHC je jedna obrovská chladnička, a časť prívodu energie zlyhala," vysvetlil Gillies. Dodal, že porucha nenarušila vedecké plány.
Experiment má v laboratórnych podmienkach simulovať dosiaľ veľmi málo objasnený "Veľký tresk", ktorý spôsobil vznik našej galaxie pred 15 miliardami rokov. Urýchľovač umiestnili v tuneli neďaleko Ženevy. Ide o zložitý prístroj, ktorý pracuje na princípe zrážania častíc - protónov pri obrovských rýchlostiach a v extrémne nízkych teplotách.
Vedci dúfajú, že sa im s jeho pomocou podarí odhaliť záhady vesmíru. Kritici vyčítajú výskumu ľahkovážnosť, ktorá by sa mohla skončiť katastrofou - problémom je v tomto prípade možnosť vzniku malej čiernej diery počas pokusu, ktorá by mohla pohltiť Zem. Tieto domnienky poprel už v máji generálny riaditeľ CERN Robert Aymar. "Systém je úplne bezpečný. Niet sa čoho báť," ubezpečil.