Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Vedci nás varujú pred poškodením sluchu z počúvania MP3 prehrávačov
Zdielať na
Zahraničie

Vedci nás varujú pred poškodením sluchu z počúvania MP3 prehrávačov

Zdroj: SITA

Dlhodobé počúvanie hudby pri vysokej hlasitosti môže mať za následok trvalé poškodenie sluchu

Vedci len potvrdili obavy Európskej komisie z populárneho rozšírenia hudobných prehrávačov najmä u generácie mladých ľudí.

„Znepokojuje ma, že tak veľa mladých ľudí, najmä tých, ktorí často počúvajú hudbu z osobných hudobných prehrávačov a mobilných telefónov pri vysokej hlasitosti, sa môže nevedome vystavovať riziku nezvratného poškodenia sluchu. Vedecké zistenia poukazujú na jasné riziko a my musíme promptne reagovať,“ reagovala komisárka EÚ pre spotrebiteľské záležitosti Meglena Kuneva.

V súčasnosti má ochraňovať ľudí pred rizikom hluku stanovená norma 100 decibelov, ktorú nesmie prekročiť žiadny z predávaných hudobných prehrávačov. Obavy však vyplývajú z nadmerného počúvania hudby na tejto hranici. Vedci pritom konštatujú, že k poškodeniu sluchu môže dôjsť už vtedy ak počúvame obľúbené skladby najmenej päťkrát v týždni v priemere viac ako hodinu v priebehu piatich rokov a už pri 89 decibeloch.

Podľa nich ide v tomto prípade aj o prekročenie platných limitov pre povolenú úroveň hluku na pracovisku. Konkrétne je tomuto riziku vystavených  takmer 10 miliónov Európanov.

SITA

Podľa odhadov počúva v EÚ prenosné hudobné prehrávače denne okolo 50 až 100 miliónov ľudí. Za posledné štyri roky sa predaj prenosných zvukových zariadení všetkých druhov odhaduje na 184 až 246 miliónov kusov a predaj MP3 prehrávačov na 124 až 165 miliónov.

Hluk môže spôsobovať bolesť

Hladina hluku na úrovni 45 až 50 decibelov spôsobuje poruchy spánku. Ale pozor: Ak si chystáte spríjemňovať denne svoje voľné chvíle počúvaním hudby na úrovni 65 až 90 decibelov, okrem rizika trvalého poškodenia sluchu riskujete aj srdcové problémy. Na takýto hluk sú totiž veľmi citlivé aj nervy. Podľa lekárov riskujete zúženie drobných ciev a môže dôjsť aj k zníženej schopnosti srdca vypudzovať krv späť do organizmu. Bežne sa v týchto intervaloch pohybujú ľudia na diskotékach, kedy je veľkým problémom rozumieť ľuďom čo si medzi sebou hovoria.

Hluk však môže byť aj veľmi bolestivý. K poškodeniu sluchu až k jeho strate dochádza pri 90 až 120 decibeloch. Životu nebezpečný môže byť pre vás štart nadzvukového lietadla, ktoré vydáva hluk na úrovni 120 decibelov. Takáto hlasitosť spôsobuje človeku doslova bolesť.

Zdielať na

Najčítanejšie správy