Finančná kríza je nič v porovnaní so svetovou ekologickou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ekológovia varujú pred nadmernou spotrebou
Viac ako tri štvrtiny svetovej populácie žije v krajinách, ktorých spotreba presahuje možnosti prirodzenej obnovy zdrojov.
Autori správy a názvom Living Planet Report varujú, že nezodpovedné užívanie "prirodzeného kapitálu", predstavuje nebezpečenstvo pre prosperitu budúcich generácií, vzhľadom na očakávané ekonomické dopady vrátane vysokých cien potravín, vody a energií.
"Ak naše požiadavky budú rásť doterajším tempom, v polovici 30. rokoch 21. storočia budeme potrebovať dve ekvivalentné planéty, aby sme si udržali náš životný štýl," vysvetlil generálny riaditeľ WWF James Leape, ktorý v tejto súvislosti apeloval na zodpovednosť svetových lídrov.
Najväčšiu ekologickú stopu na planéte v súčasnosti zanechávajú USA a Čína. Medzi krajiny s najväčšími nárokmi na jedného obyvateľa patrí Austrália, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Dánsko.
Najmenšiu environmentálnu stopu naopak zachovávajú chudobné rozvojové krajiny ako Bangladéš, Kongo, Haiti, Afganistan a Malawi.
Z globálneho hľadiska svet prekračuje regeneračnú kapacitu Zeme o 30 percent. V rámci svojej prirodzenej biokapacity zostáva len Afrika, Latinská Amerika, Karibik a európske krajiny, ktoré nie sú členmi Európskej únie.
"V ekologickej oblasti sa správame tak isto, ako sa doteraz správali finančné inštitúcie: hľadáme okamžité uspokojenie bez ohľadu na dôsledky," varoval Jonathan Loh z Londýnskej zoologickej spoločnosti (ZSL).