Teleskop na Zemi zachytil prvé ostré zábery ďalekých planét
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ostré zábery zachytávajú objekty vzdialené až 130 svetelných rokov od Zeme
Na najnovších snímkach sa objavila aj ďalšia planetárna sústava, ktorá tvorí skupinu až troch stoviek planét, obiehajúcich okolo hviezdy susediacej s našou slnečnou sústavou. Planéty na týchto snímkach nie sú veľmi viditeľné, podľa vedcov je však isté, že rozmazané škvrny na obrázkoch sú v skutočnosti planétami.
Na svete sú aj výsledky ďalšej štúdie vedcov z kalifornskej univerzity. Astrológ Paul Kalas so svojim tímom použili Hubblov teleskop na obrázky planéty Formalhaut b, ktorá obieha okolo rovnomennej hviezdy. Tá je od Zeme vzdialená až 25 svetelných rokov.
SITA
Aj v tomto prípade sú si však vedci istí, že na planétach neexistuje život. Podľa štúdií sú tieto gigantické objekty veľmi horúce, rovnako ako Jupiter. Zároveň však predpokladajú, že v blízkosti veľkých „roztavených“ planét sa nachádzajú aj menšie, podobné Marsu či našej Zemi. Zachytiť ich je však prakticky nemožné.
Podobné štúdie môžu byť pre ľudstvo veľmi dôležité, nakoľko objasňujú evolúciu našej planéty.