Nedostatok vody pocíti do roku 2080 polovica ľudstva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Third Eye
Klimatické zmeny majú na Zem katastrofálny dopad
Profesor singapurskej univerzity Wong Poh Poh účastníkom povedal, že globálne otepľovanie narúša kolobeh vody a zvyšuje vážnosť záplav, období sucha a búrok. Všetky tieto fenomény obmedzujú dostupnosť pitnej vody.
Medzivládna komisia OSN pre klimatické zmeny (IPCC) dospela k záveru, že do roku 2050 nebudú mať dostatok čistej vody dve miliardy ľudí. Vedci očakávajú, že ich počet sa do roku 2080 zvýši na 3,2 miliardy, čo je takmer trojnásobok terajšieho počtu, uviedol Wong, ktorý je členom IPCC.
Obmedzený prístup k čistej vode - definovanej ako voda použiteľná na pitie, umývanie alebo varenie - núti mnohých dedinčanov v chudobných krajinách chodiť k vodným zdrojom celé kilometre. Iní ľudia vrátane obyvateľov chudobných štvrtí veľkých miest trpia ochoreniami, ktoré spôsobuje pitie znečistenej vody.
Na začiatku tohto desaťročia Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhadla, že dostatočný prístup k čistej vode nemá 1,1 miliardy ľudí.
Najzraniteľnejším kontinentom je Ázia, v ktorej žijú vyše štyri miliardy ľudí. Predovšetkým v Indii a Číne rýchly rast populácie nesmierne zaťažil vodné zdroje. Klimatické zmeny ich nedostatok ešte zhoršia, povedal Wong.
Viacerí účastníci konferencie, na ktorej sa zišli vedci, politici, podnikatelia i predstavitelia spotrebiteľských skupín, vyzvali vlády, aby v rámci krátkodobých opatrení prijali Kjótsky protokol, bojovali proti globálnemu otepľovaniu a chránili vodné zdroje.
Časom však budú musieť budovať infraštruktúru pre ochranu pobrežných oblastí, zlepšiť správy povodí a využívať nové technológie pre zvýšenie dostupnosti a čistoty vodných zdrojov, dodal Wong.