Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Teherán priznal, že ukrajinské lietadlo zostrelila iránska armáda. Tvrdí, že neúmyselne
Zdielať na

Teherán priznal, že ukrajinské lietadlo zostrelila iránska armáda. Tvrdí, že neúmyselne

TEHERÁN / Iránska armáda v sobotu ráno priznala, že ukrajinské lietadlo so 176 ľuďmi na palube, ktoré v stredu havarovalo nad iránskou metropolou Teherán, zostrelila iránska armáda. Nebolo to však úmyselne, ale v dôsledku "ľudskej chyby" a vo vypätej atmosfére. Krátko predtým totiž Irán v odvete za cielené zabitie svojho významného generála Američanmi zaútočil na dve americké základne v Iraku, a preto bol v strehu pred ďalšou americkou odvetou.

Ako v sobotu uviedla iránska armáda, ukrajinského civilné lietadlo si vojaci "pomýlili s nepriateľským cieľom", keďže si to zrazu "zamierilo k dôležitému vojenskému objektu" iránskej armády. Táto tragická chyba sa podľa iránskej armády stala "v štádiu najvyššej ostražitosti" po vyhrotení konfliktu s USA. Irán prisľúbil, že tých, ktorí sú za zostrelenie lietadla zodpovední, bude stíhať.

"Prijímam plnú zodpovednosť za túto katastrofu. Radšej by som zomrel, ako sa podieľať na takomto nešťastí," uviedol Amír Alí Hádžízádeh, veliteľ iránskych revolučných gárd. 

Príslušník iránskych revolučných gárd si mal lietadlo pomýliť s nepriateľskou strelou s plochou dráhou letu. Dodal, že vojak na odpal a zostrelenie nedostal priamy rozkaz. Podľa ich slov išlo o vypätú situáciu, ktorá nasledovala po zabití generála Solejmáního, na ktorú reagovali útokom na vojenské základne a očakávali možnú odpoveď. "Žiaľ, pre nesprávne rozhodnutie jedinej osoby sa stala táto obrovská tragédia," dodal Amír Alí Hádžízádeh. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský po priznaní očakáva spravodlivé potrestanie vinníkov, oficiálne ospravedlnenie a odškodnenie. Teherán k transparentnému a úplnému vyšetreniu tragédie vyzývajú okrem Ukrajiny aj vlády krajín, ktorých občania pri páde lietadla zahynuli.

Pri stredajšej havárii zahynulo všetkých 176 ľudí cestujúcich v lietadle vrátane posádky. Najviac, 82, pasažierov pochádzalo z Iránu, päťdesiati siedmi boli Kanaďania, väčšina z nich tiež iránskeho pôvodu, jedenásti boli Ukrajinci.

Až do soboty rána Irán popieral, že by príčinou lietadla mohlo byť zostrelenie a tvrdil, že šlo zrejme o "mechanickú chybu".

O zostrelení Iránom už hovorili skôr Donald Trump či Boris Johnson

O tom, že ukrajinské lietadlo nespadlo vinou mechanickej chyby, tak ako to tvrdí Irán, ale bolo zostrelené, už od štvrtku večera začali hovoriť lídri viacerých krajín, okrem iného americký prezident Donald Trump, kanadský premiér Justin Trudeau, či premiéri Veľkej Británie Boris Johnson a Austrálie Scott Morrison.

Väčšina z nich však jedným dychom dodávala, že nemuselo ísť o zámerné zostrelenie civilného lietadla. K pádu lietadla totiž došlo krátko po iránskom útoku na dve americké vojenské základne v Iraku, a Irán sa preto podľa nich mohol domnievať, že nestrieľa na civilné, ale na vojenské lietadlo, ktoré sa prišlo pomstiť.

Stredajší iránsky útok na základne v Iraku bol odvetou za zabitie iránskeho generála Kásima Solejmáního na bagdadskom letisku, ktoré nariadil americký prezident Donald Trump. Irán viedol svoj útok naschvál tak, aby nikoho nezabil, a podľa informácií z viacerých zdrojov tesne pred nimi dokonca varoval Američanov.

Ostriaci sa konflikt medzi USA a Iránom ovplyvňuje cenu ropy, treba sa báť? Viac vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy