Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Dioxín v mäse hrozí aj Rakúsku
Zdielať na
Zahraničie

Dioxín v mäse hrozí aj Rakúsku

Zdroj: TV JOJ

Do Rakúska doviezli 180 ton zrejme kontaminovaného bravčového mäsa z Írska

Z pravdepodobne kontaminovaného mäsa sa do alpskej krajiny doviezlo 180 ton. Z toho takmer 150 dodali tradičnému viedenskému výrobcovi, firme Radatz.

Názory na to, či sa dostalo aj do predajnej siete v podobe mäsových výrobkov, sa rozchádzajú. Podľa skorších informácií viedenského rezortu zdravotníctva dostala sa tretina zo 180 ton a to vo forme mäsových výrobkov, podľa dnešnej informácie mäsopotravinárskych producentov nič.

Vzhľadom na dlhý časový úsek - od 1. septembra, ku ktorému sa viaže znečistenie mäsa, sa väčšina produktov už nielen distribuovala, ale aj predala, takže ju nie je možné stiahnuť z trhu, uviedol pre rakúsku agentúru APA šéf príslušného oddelenia ministerstva Ulrich Herzog.

Bravčové mäso, ktoré sa na pultoch supermarketov alpskej republiky nachádza v súčasnosti, je garantovane v poriadku, zdôraznil. Dodal, že na rakúskom trhu niet momentálne výrobkov, ktorých súčasťou by bolo írske bravčové mäso, vyplýva z informácií agentúry APA.

Dioxíny, ktoré sú vysoko toxickými, ťažko odbúrateľnými látkami, vznikajú ako nepotrebné vedľajšie produkty priemyselných aktivít, kde sa pri spaľovaní používa chlór. Je ich viac ako 200 druhov.

Dioxín sa pri pokusoch so zvieratami javí 1000-násobne jedovatejšou látkou ako cyankáli, práve preto platia v jeho prípade prísne normy. V Nemecku stanovuje Spolkový úrad pre životné prostredie za maximálne denné množstvo jeden pikogram na kg hmotnosti.


Znečistenie mäsa vraj nie je dôvodom na znepokojenie. Takmer polovicu írskeho mäsa dovezeného cez Nemecko do Rakúska sa podarilo nájsť a zhabať v spracovateľských prevádzkach vo Viedni, ako aj v spolkových krajinách Horné Rakúsko, Salzbursko, Štajersko a Tirolsko.

Testy tam odobratých vzoriek sú v plnom prúde. Ich výsledky sa očakávajú v polovici budúceho týždňa. Asi tretinu zo 180 ton síce v Rakúsku spracovali, avšak v podobe mäsových výrobkov exportovali do Gruzínska, Rumunska i Nemecka. Alpská republika už o tejto skutočnosti informovala prostredníctvom systému rýchleho varovania EÚ (RASFF).

Viacero rakúskych mäsopotravinárskych firiem výrobky zaslalo späť do Írska alebo zničilo.

Zdielať na

Najčítanejšie správy