Koronavírusom sa nakazila už aj mačka. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa tesnému kontaktu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V Krompachoch sa rozhodli dezinfikovať ulice cisternami.
BELGICKO / To, že sa vírus SARS-CoV-2 môže preniesť i na domáceho maznáčika, ukázali nedávne prípady z Hongkongu, kde mali pozitívny test dva psy, ktorí žili s infikovanými ľuďmi. Psy ale nemali žiadne symtpómy.
Belgické úrady oznámili prvý prípad prenosu koronavírusu z človeka na mačku. Chorobu u zvieraťa, ktorého majiteľ ochorel na COVID-19, odhalili výskumníci z lekárskej fakultnej univerzity v Lutychu. Podľa belgických expertov však nie je dôvod domnievať sa, že by mačky alebo psy mohli nakaziť koronavírusom človeka.
Mačka podľa Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravinového reťazca bojovala s "prechodnými dýchacími a tráviacimi problémami". Jeden z expertov počas piatkovej tlačovej konferencií označil udalosť za "izolovaný prípad", aký môže nastať po "blízkom kontakte medzi zvieraťom a nakazeným človekom".
"Je to extrémne vzácny úkaz, z ktorého nevyplýva, že by zvieratá mohli predať vírus človeku," komentoval vec francúzsky denník. "Riziko prenosu vírusu z domácich zvierat na ľudí je zanedbateľné oproti riziku prenosu pri priamom kontakte medzi ľuďmi," dodáva belgická univerzita
Agentúra odporúča chovateľom zvýšenú opatrnosť i vo vzťahu k domácim miláčikom: "Vyhýbať sa tesnému kontaktu s nimi... umývať si ruky po manipulácií s akýmkoľvek zvieraťom, nenechať si olizovať tvár." Cieľom je jednak zabrániť tomu, aby sa zviera nakazilo, predísť prenosu vírusu z človeka na človeka skrz telo zvieraťa, na ktorom môže vírus zotrvať podobne ako na oblečení alebo kontaminovaných predmetoch.
Štátni veterinári vydali opatrenia v boji proti koronavírusu: