Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Na Marse je metán - dôkaz života!
Zdielať na

Na Marse je metán - dôkaz života!

Vedci z NASA plánujú expedíciu na Mars. Prítomnosť metánu naznačuje prítomnosť života

Teleskopy zo Zeme a vesmírne sondy zachytili na severnej strane "Červenej planéty" veľké mraky metánu – plynu, ktorý naznačuje prítomnosť živých organizmov. Tento objav je zatiaľ najväčším, ktorý sa kedy podarilo získať v snahe dokázať, že mimozemský život existuje.

"Chystáme sa na Mars. Hlavným cieľom je nájsť nezvratné dôkazy o prítomnosti života. Kľučové budú pre nás vrty. Pod povrchom planéty chceme odobrať vzorky vody alebo hornín," informuje profesorka geológie Lisa Prattová.

"Začína sa nová éra. Najnovšie objavy nás momentálne posúvajú k možnosti pohliadať na Mars ako na planétu života," hovorí profesor Michael Mumma.  

„Je pravdepodobné, že na Marse život bol alebo dokonca ešte stále je. Nepôjde však o život taký, ako si ho prestavujeme my,“ dodal Mumma.   

nasa.gov

Metán môže pochádzať zo živých organizmov alebo z pokročilého rozkladu mŕtvych. Podobné formy života boli boli nájdené pod zmrznutou pôdou aj na Zemi. 

Profesorka Univerzity v Indiane a členka tímu expertov NASA na Mars Prattová tvrdí, že ak život na Marse skutočne je, potom bude pravdepodobne hlboko pod povrchom v nahromadenej slanej vode. „Je to skutočne vzrušujúce,“ dodáva.

"Máme dôkazy, ktoré nás nútia uvažovať o reálnej možnosti života na Marse. Metán môže byť skutočne produkovaný živými organizmami, ktoré ho vydychujú," tvrdí Prattová.

Profesorka sa tiež domnieva, že metán by mohol byť potravou pre mikróby.

„Praskliny a dutiny v zemi pod zamrznutým povrchom môžu byť zaplnené slanou vodou. Organizmy môžu žiť práve v nej. Dnes pred nami stoja skutočne vzrušujúce vyhliadky.“ 

Prattová hovorí: „Bude nevyhnutné vŕtať až niekoľko metrov do hĺbky. Nanešťastie, toto sa nezačne diať tak skoro.“

Vedúci výskumu NASA pre život na Marse profesor Mumma tvrdí, že informácie o prítomnosti metánu na Marse pochádzajú spred šiestich rokov. Experti pripúšťajú, že plyn môže pochádzať aj z činnosti sopiek na Marse, ktorý sa uvoľňuje, keď voda reaguje s horúcimi horninami.

Asi 90 percent metánu na Zemi má však biologický pôvod. Profesor Mumma sa domnieva, že niektoré na Marse objavené plyny nemôžu pochádzať z vulkanickej činnosti. „Ak by išlo o čisto vulkanickú činnosť, nestretli by sme sa s plynom ako napríklad dioxid siričitý.“

Nech ide o akýkoľvek zdroj, vedci sa zhodujú v názore, že na Marse sa permanentne tvorí nový metán. Nemôže ísť o staré mraky, metán totiž nevydrží v atmosfére donekonečna. Rozbíja ho slnečné žiarenie a procesy oxidácie chemikálií, prítomných v prachu na povrchu Marsu, jeho rozpad urýchľujú.

Koncentrácie metánu na Marse boli objavené v rozličných lokalitách a obdobiach. Prvý metánový oblak bol zachytený využitím procesu spektroskopie a obsahoval až 19 tisíc ton metánu. 

Viac tajomstiev "Červenej planéty" sa podarí odkryť až v roku 2011. Na tento rok NASA plánuje detailné testovanie v laboratóriách priamo na povrchu Marsu.

Britský expert z Univerzity v Oxforde Fred Taylor súhlasí s NASA. „Je pravdepodobné, že zdroj plynu je pod povrchom planéty. Premýšľať o nebiologickom zdroji je v tomto prípade značne problematické. Treba tam ísť.“

Informácie priniesol internetový portál thesun.co.uk

Najčítanejšie správy