Vedci prišli s prekvapivým objavom: Prečo ohrozuje koronavírus viac mužov ako ženy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prekonali ste koronavírus? Na Slovensku si to môžete overiť
SVET / Dôvodom prečo ochorenie Covid-19 ohrozuje viac mužov než ženy, je možno tým, že koronavírus preniká do semenníkov, ktoré sú chránené pred imunitným systémom. S touto hypotézou prišli vedci z USA a Indií, ktorí skúmali rozdiely v dobe zotavenia niekoľko desiatok infikovaných pacientov v indickom Bombaji. Predbežné výsledky svojej štúdie zverejnili na serveri MedRxiv.
Výskumný tím zisitil, že mužom trvá v priemere o dva týždne viac, než sa ich telo vírusu SARS-CoV-2 dokáže zbaviť. Vírus k napadnutiu bunky využíva ako receptor enzým angiotensin konvertázu (ACE2), ktorý sa v početnom množstve vyskytuje v pľúcach, tráviacom trakte a srdci. Práve tieto tkanivá sú voči napadnutiu koronavírusom najzraniteľnejšie. U mužov však existuje pre vírus jedno miesto, kde sanachádza ACE2 a ním sú semenníky. Vo vaječníkoch sa naopak tento enzým nevyskytuje.
Štatistiky v mnohých krajinách sveta ukazujú, že zatiaľ čo koronavírus postihuje zhruba rovnako mužov a ženy, závažné komplikácie sa vyskytujú v omnoho vyššej miere u mužov. Odborníci si zatiaľ tento jav nedokážu vysvetliť, hovorí sa však o tom, že muži môžu mať závažnejší priebeh ochorenia napríklad kvôli tomu, že sa medzi nimi vyskytuje väčšie množstvo fajčiarov než je medzi ženami. Niektorí odborníci zmieňujú i možný ochranný vplyv hormónov.
Hypotéza týkajúca sa dlhého prežívania koronavírusu v semenníkoch podľa niektorých odborníkov bez ďalšieho skúmania neobstojí. "Proteín ACE2 síce pomáha vírusu dostať sa do bunky k tomuto procesu napomáhajú ale aj iné proteiny," uviedol britský endokrinológ Rod Mitchell z univerzity v Edinburgu. "Keby hypotéza bola pravdivá, tak by sme museli pozorovať klinické príznaky ako zápal semenníkov, čo sa ale doteraz vo väčšej miere nedeje," komentoval štúdiu jeho kolega Paolo Madeddu z univerzity v Bristolu.
Napríklad v Británií umierajú na koronavírus muži dvakrát častejšie než ženy.