Maďarský záchranný balík nezískal podporu európskych lídrov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
Fico ani Topolánek návrh nepodporili
Podľa jeho slov bolo už vopred jasné, že ide o pomerne neštandardnú požiadavku. Aj na dopoludňajšom stretnutí lídrov krajín strednej a východnej Európy sa ukázalo, že sa pociťuje veľká potreba solidarity a že EÚ "nenechá nikoho v štichu", avšak nejaký generalizovaný prístup k rozdeľovaniu krajín sa na summite jednoznačne odmietol.
Rovnako ako Topolánek, aj slovenský premiér Robert Fico zdôraznil, že k problémom jednotlivých krajín treba pristupovať individuálne.
Šéfovia vlád a štátov zároveň odmietli protekcionizmus, ktorý by znamenal ohrozenie jednoty EÚ. Podľa Topolánka sa v žiadnom štáte neidentifikoval žiaden prípad protekcionizmu. Debatu o tejto otázke predtým vyvolali vyjadrenia francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho o francúzskych automobilkách a avizovaná štátna pomoc pre tento sektor. Európska komisia však v sobotu túto pomoc schválila po tom, ako dostala uistenia, že plán nebude obsahovať žiadne protekcionistické prvky.
Podľa Barrosa i Topolánka vládne v EÚ jednota v tom, že sa treba pridržiavať pravidiel a princípov jednotného trhu. Len tak podľa šéfa EK možno zaručiť rast a zaistiť pracovné miesta.
"Dohodli sme sa, že budeme v maximálnej miere využívať jednotný trh ako motor rastu," vyhlásil Topolánek.
Predseda EK takisto informoval, že medzi európskymi lídrami existuje zhoda v postupe pri riešení problému toxických aktív i v oblasti lepšej regulácie a dohľadu nad finančnými inštitúciami.