Ruské médiá o vyhostení diplomatov: Český scenár a špionážny škandál
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Médiá v Rusku sa správam o rozhodnutí Slovenska vyhostiť troch diplomatov Ruskej federácie dosiaľ venujú iba v krátkosti. Zväčša pritom uvádzajú, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.
Portál novorossia.info spomenutý prípad nazval ako "špiónsky škandál" a informuje, že Moskva bude reagovať na kroky Slovenska. Známy web gazeta.ru si na celej záležitosti všíma skôr to, že USA víta spomenuté vyhostenie. Prirovnáva ho tiež k "českému scenáru" z júna tohto roka, keď Praha poslala domov dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov.
Ako už začiatkom leta napísal Denník N, ruská tajná služba FSB zneužila slovenské víza pri atentáte v Berlíne. Podozrivý komplic z vraždy čečenského azylanta sa do Nemecka v lete 2019 dostal vďaka slovenským vízam pod falošným menom. Občan Ruskej federácie ich dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade. Muž v žiadosti uviedol, že plánuje navštíviť ako turista Bratislavu, ubytovať sa v hoteli Falkensteiner v Bratislave a že z Petrohradu do Viedne odlieta už ďalší deň, preto potrebuje víza ihneď.
Poľské titulky o vyhostení ruských diplomatov na Slovensku
Uviedol tiež, že žije na Bogatirskom prospekte 32, blok 2 v Petrohrade a že je stavebný inžinier. Slovenský konzulát mu víza vydal do dvoch dní. Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľal sa vraj na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát údajne naplánovala ruská tajná služba FSB.
Šéf slovenskej diplomacie následne nariadil hĺbkovú kontrolu na slovenských zastupiteľských úradoch v Ruskej federácii. Tá však nebola úplne možná pre pandémiu koronavírusu a nemožnosť vycestovania vyšetrovacieho tímu, preto sa uskutočňuje len virtuálnou formou. Pochybenie na slovenskej strane pri vydávaní víz sa nepreukázalo.
Minulý rok v decembri ruských diplomatov vyhodilo aj Nemecko. Viac sa dozviete v reportáži: