New York plánuje vyplácať mladým bezdomovcom 1 000 eur mesačne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NEW YORK / Najľudnatejšie americké mesto New York chystá pilotný program, v rámci ktorého bude štyridsiatim mladým ľuďom bez domova vyplácať 1250 dolárov mesačne (1053 eur) po dobu až dvoch rokov, aby im pomohlo znovu získať stabilné bývanie. Vychádza pritom z prieskumu Chicagskej univerzity, podľa ktorého podobne nadobudnuté financie ľudia bez domova zvyčajne neutratia za alkohol ani drogy a výsledkom nebýva ani slabšia pracovná morálka, napísal denník The Guardian.
Podľa štúdie inštitútu Chapin Hall pri Chicagskej univerzite z roku 2018 strávil každý desiaty Američan vo veku 18 až 25 rokov aspoň jednu noc na ulici, v núdzovej ubytovni, utiekol z domu, rodičia ho vyhodili, alebo aspoň musel prespávať na gauči u známych.
"Poskytnutie priamej finančnej pomoci a podpory mladým ľuďom je možnosťou, ako im dať príležitosť urobiť vlastné investície do ich úspechu a zároveň pomôcť vyvážiť rasové nerovnosti, ktoré sú odkazom minulých nespravodlivostí," povedal Matthew Morton z inštitútu Chapel Hill. Podľa neho sa program zameria hlavne na príslušníkov etnických a sexuálnych menšín.
Newyorský starosta Bill de Blasio vyhlásil, že program bude "vzpružením pre mladých ľudí a posilní náš záväzok ukončiť bezdomovectvo u mladých ľudí raz a navždy".
Podľa výskumu Chapin Hill sa v roku 2017 ocitol aspoň dočasne na ulici každý tridsiaty Američan vo veku 13 až 17 rokov. Miera bezdomovectva vo vidieckych oblastiach sa pritom výrazne nelíši od veľkých miest. Väčšiemu riziku bezdomovectva potom čelia černosi, ľudia latinskoamerického pôvodu alebo príslušníci sexuálnych menšín. Rolu hrá aj vzdelanie, nepomerne viac mladých ľudí bez domova totiž nedokončilo strednú školu.
"Každý deň bez stabilného bydliska a s tým spojený stres, predstavuje premárnenú príležitosť podporiť zdravý rozvoj a prechod do produktívnej dospelosti," uvádza štúdia Chapin Hill.