Preteky medzi USA a ZSSR o let na Mesiac sú najlepšou súťažou ľudstva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: REUTERS
Uviedol Leonov, ktorý v roku 1965 ako prvý človek vystúpil z družice do otvoreného vesmírneho priestoru
Spojené štáty americké oslávili včera 40. výročie historicky prvého pristátia človeka na Mesiaci. "Podľa mňa to bola najlepšia súťaž vo vesmíre v celej histórii ľudstva. Preteky medzi Sovietskym zväzom a USA o pobyt na Mesiaci sú najväčším úspechom vedy a techniky," uviedol Leonov, ktorý v roku 1965 ako prvý človek vystúpil z družice do otvoreného vesmírneho priestoru.
Členovia misie Apollo 11 Neil Armstrong a Buzz Aldrin vstúpili na povrch Mesiaca 20. júla 1969. Misia naplnila cieľ prezidenta Johna F. Kennedyho dosiahnuť to do konca 60. rokov. "Bol to veľmi bystrý krok veľkého politika - zjednotil celý americký národ v dosiahnutí tohto úspechu," citovala Leonova agentúra Ria Novosti.
"Američania museli vyhrať preteky o pristátie na Mesiaci po úspechu sovietskeho kozmonauta Jurija Gagarina, ktorý ako prvý človek vyletel do vesmíru a mimo obežnú dráhu Zeme," vyhlásil Leonov. Približne 500 miliónov ľudí sledovalo na Zemi televízny prenos z pristátia amerických astronautov na Mesiaci. Vlády v Sovietskom zväze a Číne zakázali vysielanie z vesmíru z ideologických dôvodov.
"Správy o amerických misiách na Mesiaci vysielali televízie po celom svete, iba dve krajiny, ZSSR a Čína, odmietli ukázať tieto historické snímky svojmu národu," uviedol bývalý kozmonaut. "Myslím si, že to bola veľká chyba, okradli sme našich vlastných ľudí, pretože let na Mesiac bol úspechom a bohatstvom celého ľudstva," konštatoval Leonov.