Zatiahnuté
11°
Bratislava
Tamara
26.1.2025
Americkí astronauti sa nezhodujú, či cesta na Mars vedie cez Mesiac
Zdielať na
Zahraničie

Americkí astronauti sa nezhodujú, či cesta na Mars vedie cez Mesiac

Zdroj: TASR

Budeme cestovať na červenú planétu cez vesmírnu stanicu alebo základňu na Mesiaci?

Siedmi astronauti rozličných misií programu Apollo sa zhodujú, že ďalším cieľom by mal byť Mars, ale ich názory sa líšia v tom, či by cesta mala viesť cez Mesiac alebo cez Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Posledný človek na Mesiaci, Eugene Andrew Cernan (na snímke ako "vodič" na Mesiaci), by uvítal vybudovanie základní na Mesiaci, naopak jeden z prvých astronautov na Mesiaci Buzz Aldrin presadzuje investície do vesmírnej stanice, odkiaľ by sa mala uskutočniť nenávratná misia na planétu Mars.

NASA

"Aký zmysel má poslať niekoho na Mesiac alebo na Mars na niekoľko týždňov a potom ich priviezť domov? Mali by sme ich poslať na Mars so zámerom, že tam strávia celú svoju kariéru," argumentoval Aldrin na dnešnej tlačovej konferencii. Reagoval tak na vyjadrenia vedcov, podľa ktorých sú náklady na návrat vesmírnej misie desaťnásobne vyššie ako na udržanie základne. "Pri našej misii bolo v hre pristátie na Mesiaci a návrat domov. A asi na 95 percent sme si boli istí, že sa vrátime živí," priblížil Aldrin očakávania spojené s pristátím na Mesiaci pred 40 rokmi. Ako dodal, jeho vízia vesmírneho programu bola pomerne naivná, keď sa na ňu dnes pozerá spätne.

Podľa Aldrina musí v súčasnosti americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) hľadať efektívne riešenia, ale cieľom by malo zostať pristátie na Marse. Aldrin však s cestou na Mars nespája ďalšie misie na Mesiac. "Chceme vraziť 200 miliónov do našej prítomnosti na Mesiaci alebo do šiestich mesiacov na Mesiaci? Prečo?" spýtal sa. "Do vesmírnej stanice sme investovali 100 miliónov dolárov, čo je enormne veľa v porovnaní s tým, čo investovali iné krajiny," skonštatoval Aldrin, ktorý vidí budúcnosť cesty na Mars v medzinárodnej spolupráci na ISS.

Astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan, ktorý bol zatiaľ posledným človekom na Mesiaci od ukončenia programu Apollo, vidí budúcnosť aj v ďalšom výskume Mesiaca. Pristátie na Mesiaci bolo vtedy inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí pre voľbu kariéry v oblasti vedy a výskumu.

"Musíme ísť späť na Mesiac. Musíme zistiť viac o tom, čo si myslíme, že už vieme. Vybudovať základne, umiestniť teleskopy a pripraviť sa na cestu na Mars. Lebo konečným cieľom je vlastne cesta na Mars," uviedol Cernan. Podobne ako ostatní astronauti vkladal v minulosti veľké nádeje do rýchleho pokroku vesmírnych programov. "Ja som vtedy naozaj veril, že na Mesiac sa vrátime na konci tej dekády a na Marse budeme na prelome storočí," vysvetlil Cernan.

Astronauti upozornili aj na nedostatok financií, ktorému momentálne NASA čelí. Pripomenuli, že americkí politici aj široká verejnosť musia pri rozhodnutiach o verejných financiách rozlišovať medzi výdavkami a investíciami. Výdavky na vesmírny výskum sú totiž podľa nich investíciou do budúcnosti krajiny. Tzv. mesační astronauti zároveň upozornili na potrebu vytvoriť podobnú spoločenskú objednávku pre veľký projekt, akým bolo pred 40 rokmi pristátie na Mesiaci. V budúcnosti by to malo byť práve pristátie človeka na Marse.

Zdielať na

Najčítanejšie správy