Zatiahnuté
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Advokát bývalého nacistického dozorcu žiada uzavretie prípadu
Zdielať na
Zahraničie

Advokát bývalého nacistického dozorcu žiada uzavretie prípadu

Zdroj: TASR/ilustračné

Iní ľudia v podobných situáciách podľa neho neboli trestne zodpovední, pretože v prípade neplnenia rozkazov by im hrozili vážne tresty

Advokát Ulrich Busch v žiadosti odfaxovanej štátnemu súdu v Mníchove údajne uviedol, že aj keby bolo možné preukázať Demjanjukovo absolvovanie výcviku na dozorcu v nacistickom tábore smrti Trawniki a službu aj v koncentračnom tábore Sobibor v Nemcami okupovanom Poľsku, nemal by byť obvinený.

Niekoľko nemeckých súdov podľa Buscha v minulosti rozhodlo, že iní ľudia v podobných situáciách neboli trestne zodpovední, pretože v prípade neplnenia rozkazov by im hrozili vážne tresty.

Ukrajinského rodáka Demjanjuka (89) oficiálne obžalovali z napomáhania k vražde v 27 900 prípadoch, ktorého sa mal dopustiť ako príslušník strážnej služby vo vyhladzovacom tábore Sobibor v roku 1943. Zároveň ho vyhlásili za zdravotne spôsobilého, aby sa postavil pred súd.      

Demjanjuk emigroval do USA začiatkom 50. rokov. Tvrdil, že za vojny slúžil v sovietskej armáde a v roku 1942 sa po zadržaní Nemcami stal vojnovým zajatcom. Po vojne žil v Nemecku ako utečenec. V USA žil naposledy v americkom štáte Ohio ako automechanik na dôchodku a všetky obvinenia z vojnových zločinov odmietal.      

Demjanjuk prišiel o americké občianstvo, udelené v roku 1958, po prvý raz v 80. rokoch. Následne ho vydali do Izraela, kde ho v roku 1988 odsúdili na smrť v súvislosti so zločinmi v koncentračnom tábore Treblinka, v ktorom si podľa niekdajších väzňov vyslúžil za svoj sadizmus prezývku Ivan Hrozný. Najvyšší izraelský súd v roku 1993 verdikt zrušil. Dostatočne sa nepreukázalo, že Demjanjuk je tou istou osobou, ktorú nazývali Ivanom Hrozným, konštatovalo sa vo vtedajšom zdôvodnení izraelskej justície.      

Demjanjuk sa vrátil do Spojených štátov, ktoré mu občianstvo v roku 1998 obnovili. Americký federálny súd mu ho opäť odobral vo februári 2002 v dôsledku argumentov vlády, že počas druhej svetovej vojny pôsobil ako strážca v nacistických koncentračných táboroch.      

V Nemecku vydali na Demjanjuka zatykač 11. marca 2009 pre dôvodné podozrenie, že sa počas druhej svetovej vojny, konkrétne od marca do decembra 1943, podieľal v Sobibore na fyzickej likvidácii najmenej 29.000 židov. Tomuto kroku predchádzalo potvrdenie pravosti Demjanjukovho služobného preukazu SS, ktoré orgánom činným v trestnom konaní poskytli experti bavorského krajinského kriminálneho úradu.

Nemecký ústavný súd 8. júla oznámil, že zamietol námietku Demjanjuka voči jeho nedávnej deportácii z USA na súdny proces do Mníchova. Hovorkyňa ústavného súdu v Karlsruhe Anja Kestingová uviedla, že súd neakceptoval námietku Demjanjuka, pretože v nej nekonkretizoval, ktoré jeho základné práva boli deportáciou porušené. Mníchovský štátny súd musí rozhodnúť, či obvinenia proti Demjanjukovi príjme, čo je obvykle iba formalita, a stanoviť dátum začatia procesu.

Zdielať na

Najčítanejšie správy