Zdravotný stav prezidenta Zemana sa opäť zhoršuje. Zo zámku v Lánoch ho musela odviezť sanitka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PRAHA / Českého prezidenta Miloša Zemana opäť previezli do nemocnice. Stalo sa tak krátko po jednaní s premiérom Andrejom Babišom. Zo zámku v Lánoch ho sanitka previezla do Ústrednej vojenskej nemocnice, kde český prezident v septembri strávil osem nocí.
Miloš Zeman je momentálne hospitalizovaný na pracovisku intenzívnej medicíny v Ústrednej vojenskej nemocnici. "Dôvodom hospitalizácie je chronické ochorenie, o tom vieme už dlhšie. Momentálne nastali komplikácia. Nemám dovolenie pána prezidenta identifikovať chorobu, ktorú pán Zeman má," povedal Zemanov lekár Zavoral.
Sanitka s prezidentom odišla zo zámku v Lánoch okolo poludnia krátko po odchode premiéra Andreja Babiša (ANO), ktorý sa predtým sa Zemanom stretol. Auto sprevádzalo niekoľko vozidiel ochrannej služby. Podľa doterajších informácií je prezident dlhodobo chorý a preto hlasoval priamo v Lánoch. Na odporúčanie zrušil aj dnešnú účasť v debate CNN Prima News. V septembri strávil osem nocí v ÚVN, podľa Pražského hradu išlo o rekondičný pobyt, pri ktorom prezident podstúpil niekoľko vyšetrení a infúzie. Od tej doby je Zeman v Lánoch.
Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček na twitteri zároveň požiadal o citlivý prístup k prezidentovej hospitalizácii. "Každý môžeme ochorieť, preto má byť na prvom mieste ľudskosť a želanie skorého uzdravenia. K tomu nás vedie viera i svedomie," uviedol hovorca. O Zemanovom zdravotnom stave médiá a politici špekulujú už niekoľko dní.
Milí přátelé,
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 10, 2021
zdvořile si dovoluji požádat, zejména politiky a novináře, o citlivý přístup k hospitalizaci pana prezidenta. Každý můžeme onemocnět, pak má být na prvním místě lidskost, přání brzkého uzdravení. K tomu nás vede víra i svědomí.
Děkuji,
Jiří Ovčáček
V septembri strávil osem nocí v ÚVN, podľa Pražského hradu išlo o rekondičný pobyt, pri ktorom prezident podstúpil niekoľko vyšetrení a infúzií. Od tej doby je Zeman v Lánoch. Pražský hrad v posledných dňoch opakovane odmietal tvrdenie, že prezident má vážne zdravotné ťažkosti. Hovorca Ovčáček v piatok Rádiu Z povedal, že Zeman si musí oddýchnuť. "Pán prezident musí nabrať silu. Musíme si uvedomiť, že pánovi prezidentovi je 77 rokov, to už je vek staroby a to sa jednoducho musí niekedy prejaviť," povedal. Súčasný stav podľa neho Zemana nijako neobmedzuje vo výkone jeho ústavných právomocí a prezident je pripravený prispieť k zostaveniu vlády. K Zemanovi pravidelne chodí doktor Zavoral, ktorého špecializáciou je gastroenterológia. Špekulácie o vážnom stave prezidenta Ovčáček v piatok označil za fámy a dezinformácie.
Miloš Zeman
Stretnutie s Babišom
K výsledkom parlamentných volieb v Českej republike sa vyjadril aj český prezident Miloš Zeman. „Blahoželám víťazom volieb a všetkým poslancom, ktorí boli zvolení, bez ohľadu na ich príslušnosť k politickým stranám a zoskupeniam. Prajem im mnoho úspechov v ich ďalšej práci,“ odkázal v nedeľu Zeman prostredníctvom svojho hovorcu.
Prezidentské sídlo na zámku v Lánoch okolo 11. hodiny navštívil premiér Andrej Babiš. Práve hlava štátu by mala rozhodnúť, koho poverí zostavením nového vládneho kabinetu. Na zostavení vlády sa v sobotu večer po úplnom sčítaní hlasov dohodli víťazi volieb, koalícia troch politických strán Spolu, a politické zoskupenie PIRSTAN. Prezidenta vyzvali, aby lídra koalície Petra Fialu poveril vedením rokovaní o sformovaní vlády. Spoluprácu s Babišovým hnutím ANO Fiala vylúčil. Prezident Zeman dopredu avizoval, že zostavením vlády poverí lídra najsilnejšej strany, a nie víťaznej koalície. Povolebné rozhovory chce hlava štátu začať v stredu.
V českých parlamentných voľbách zvíťazila koalícia Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ktorú podporilo 27,79 percent voličov. Nasleduje hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 27,12 percenta. V Poslaneckej snemovni bude aj zoskupenie PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so ziskom 15,62 percenta a hnutie SPD (9,56 %). Pod päťpercentnou hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu zostali sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM) alebo hnutie Prísaha.