Polojasno
-0°
Bratislava
Zora
22.1.2025
Hitlerove vojská mali hákový kríž, ruskí okupanti si maľujú rôzne písmená
Zdielať na

Hitlerove vojská mali hákový kríž, ruskí okupanti si maľujú rôzne písmená

BRATISLAVA / Písmeno Z z ruských tankov, ktoré pustošia Ukrajinu, je v Rusku veľkým hitom. Tamojší ľudia si ho dávajú na tričká, či na autá a nakrúcajú rôzne videá. Z sa ocitlo sa aj na drese ruského gymnastu. Ozývajú sa však hlasy, že to môže byť novodobá svastika.

Tanky označené písmenom Z pozorovali na Ukrajine už v prvých dňoch invázie. Mali vtedy výlučne praktický význam.

"Tí Rusi majú veľa ľudí infiltrovaných na Ukrajine, ktorí môžu pomáhať okupačným vojskám a aj tie samotné okupačné vojská, aby sa rozlíšili, tak si robia veľké výrazné rozlíšenie," hovorí generál Pavel Macko.

Postupne pribudli aj ďalšie značky.

"Teraz sa objavil aj štvorec obyčajný, štvorec a kruh, to sú sily z Bieloruska," hovorí Gleb Fishchenko z Kyjeva.

Písmeno Z sa z tankov a bojových vozidiel veľmi rýchlo prenieslo na tričká či autá obyčajných ľudí. A aj na dres ruského gymnastu Ivana Kuliaka, ktorý sa s týmto symbolom postavil na stupne víťazov vedľa súpera z Ukrajiny.

Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí: "Je to symbol diktátorského režimu podľa mňa porovnateľný s hakenkreutz alebo stalinskými symbolmi."

Odborníci písmeno Z prirovnávajú ku georgijevskej stužke, ktorej minulosť siaha ešte do cárskeho Ruska no po obsadení Krymu a Donbasu sa stala symbolom separatistov. Teraz sa objavuje v propagačných videách mladých priaznivcov Vladimíra Putina. Expert na hybridné hrozby ho vníma ako súčasť vojnovej propagandy a nevylučuje, že sa časom môže objaviť aj u nás.

"Na to, aby ste mladých ľudí dokázali presvedčiť ísť zomierať za nejaké ideály, potrebujete tú najtvrdšiu propagandu, veľmi podobne, ako sa to dialo počas 1. a 2. svetovej vojny," hovorí Victor Breiner.

"Každý kto si to dá na tričko, je vedome alebo nevedome spolupáchateľ," dodáva Grigorij Mesežnikov.

Podobné značenie ruských bojových vozidiel zažili aj občania Československa počas invázie v roku 1968:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy