Zatiahnuté
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Naď rokoval s americkým ministrom obrany. Hovorili aj o darovaní nášho jediného protivzdušného systému
Zdielať na

Naď rokoval s americkým ministrom obrany. Hovorili aj o darovaní nášho jediného protivzdušného systému

BRATISLAVA / Ukrajina opakovane žiada od svetových politikov bezletovú zónu a opakovane počúva zamietavú odpoveď. Odmietol ju aj americký minister obrany Lloyd Austin počas návštevy Slovenska s tým, že neexistuje ani žiadna takzvaná lightová verzia bezletovej zóny. Tvrdí, že takto by vznikol už otvorený konflikt.

Americký minister obrany navštívil Slovensko naposledy pred 20-timi rokmi. Ich aktuálny minister obrany Lloyd Austin rokoval s ministrom obrany Jaroslavom Naďom najmä o situácii na Ukrajine.

"Celkom určite nás šokovala tá brutalita tých bojov, ktoré prebiehajú každodenne. Tie útoky sú namierené priamo proti civilistom. Ak to robíte úmyselne, to je zločin. Voláme pána Putina, aby zastavil tieto otrasné činy," povedal minister obrany Lloyd Austin.

Svet Ukrajine pomáha humanitárne ale i dodávkami zbraní, či paliva. A aktuálne NATO i únia hľadajú novú stratégiu ako posilniť bezpečnosť celej východnej hranice severoatlantickej aliancie. Teda i slovenskú časť.

"Nová strategická koncepcia v NATO a nový strategický kompas v rámci Európskej únie," uviedol minister Naď.

"Určite chceme posilniť našich spojencov a budeme pripravení nasadiť našich vojakov aj do jednotiek nasadenia," povedal Austin. Úvaha o tom, že by sme Ukrajincom mali dať náš jediný protivzdušný systém S-300, nie je stále reálna. A to aj napriek tomu, že sa táto informácia objavila v americkej CNN.

"Jednoducho ho nemôžem dať bez toho, aby som mal alternatívu. Týka sa to ako S-300, tak MIG-ov, nebola urobená žiadna dohoda v tomto zmysle," uviedol Naď.

"Ja si nemyslím, že by sme si mali v tejto zložitej nepredvídateľnej situácii, rozdávať naše zbrojné vybavenie," myslí si predseda strany Hlas-SD, Peter Pellegrini.

Obaja ministri priznali, že rokovania Slovenska v tejto veci aktívne bežia s USA, ale aj s ďalšími spojencami.

"Určite chceme posilniť našich spojencov a budeme pripravení nasadiť našich vojakov aj do jednotiek nasadenia," uviedol Austin. 

Ministra Austina prijala aj prezidentka Zuzana Čaputová a tiež premiér Eduard Heger. Slovensku prídu na pomoc aj českí a slovinskí vojaci. Český parlament schválil vyslanie až 650 vojakov. A slovinský minister obrany potvrdil ďalších dvesto. Príchod slovinských ozbrojených síl minister Naď odhaduje do dvoch mesiacov.

"Poskytne sa mechanizovaná rota, vrátane kolesovej obrnenej techniky a pravdepodobne tá lokalizácia bude pravdepodobne na Lešti," povedal Naď.

"Slovinsko pomôže posilniť východné krídlo NATO a Slovensko sa na nás môže spoľahnúť," vyjadril sa slovinský minister obrany, Matej Tonino.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy