Skoro jasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Od invázie na Ukrajinu uplynuli štyri týždne. O život prišli tisíce ľudí a milióny ďalších o svoje domovy
Zdielať na

Od invázie na Ukrajinu uplynuli štyri týždne. O život prišli tisíce ľudí a milióny ďalších o svoje domovy

UKRAJINA / Za mesiac ruskej agresie na Ukrajine prišli tisíce ľudí o život a milióny o svoje domovy. Vo vojne zomierajú aj malé deti. Zmenila sa aj Európa, ktorá musí riešiť vlastnú obranu, energetické otázky a postarať sa o milióny Ukrajincov na úteku.

"Už ten život nebude taký, aký bol a minimálne na európskom kontinente si budeme musieť zvyknúť, že otázky vojny a mieru nie sú minulosťou," povedal v podcaste televízie JOJ zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš.

Vojna na Ukrajine bude mať podľa niekdajšieho ministra medzinárodných vzťahov Pavla Demeša ďalekosiahle následky na Slovensko, aj Európu. Bleskovo prehodnocujeme vlastnú obranu a prijímame utečencov do svojich životov.

Na Rusko sa valia ďalšie sankcie. "Rusko vlastne strategicky vo všetkých troch úrovniach vojensky, ekonomicky aj diplomaticky prehráva," uviedol bývalý zástupca náčelníka generálneho štábu OS SR, Pavel Macko.

"Ukrajinci ukázali pred celým svetom, nielen pred Ruskom obrovskú dávku odvahy, obrovskú dávku patriotizmu. Možno povedať, že sú morálni víťazi," myslí si Pavol Demeš.

Už mesiac trvajúca vojna na Ukrajine vohnala Rusko do medzinárodnej izolácie a naopak, prebrala západ z letargie a donútila ho k väčšej akcieschopnosti.

"Veľa oblastí bolo zanedbávaných, predovšetkým zo strany Európskej únie budovanie bezpečnostných a obranných kapacít, ktoré momentálne Európska únia objavuje," vyjadril sa nezaradený poslanec Peter Kmec.

"Vyzývam dnes, tak ako každý deň a osobitne mesiac po invázii, aby táto nezmyselná vojna, ktorú nemôže politicky prezident Putin vyhrať, aby okamžite skončila," vyhlásil minister zahraničných vecí Ivan Korčok. 

Situácia na bojiskách je skôr patová. Podľa bývalého veľvyslanca pri NATO však ani to nemusí znamenať nič pozitívne. Boje totiž čoskoro môžu pripomínať tie zákopové ako pri prvej svetovej vojne.

"Vtedy prebehli tie najhoršie bitky. Použitie chemických zbraní a tak ďalej. To sa všetko udialo bez toho, aby tam bojovali iní a aby sa tá fronta nejako zásadne pohla," priblížil nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

A zatiaľ sa nikam nepohli ani diplomatické rokovania. "Z našej strany čo vieme dosiahnuť je to, že sústredeným tlakom na prezidenta Putina ho vieme prinútiť si sadnúť za rokovací stôl," povedal Kmec.

"Je to aj o nás. Ak tento konflikt skončí zle, my môžeme byť kľudne ďalší na rade," vyjadril sa Valášek.

"Tento konflikt ako väčšina konfliktov sa nerozhodne nakoniec len na tom bojisku. Na tom bojisku sa skončia tie bojové aktivity, ale ten konflikt v hlavách a mysliach ľudí, ale aj v mysliach svetového spoločenstva zostane dlho," dodal Pavel Macko.

Najčítanejšie správy