Požiare v obľúbených destináciách Slovákov: Ľudí z niektorých oblastí evakuujú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SVET / Európu, ktorá čelí nezvyčajnej vlne horúčav, vo viacerých častiach sužujú lesné požiare. Hasiči bojujú s ohňom v Chorvátsku, Portugalsku, Španielsku, južnom Francúzsku či Turecku.
Požiare v dovolenkových destináciách
Požiare v dovolenkových destináciách
Chorvátsko
Situácia okolo požiaru, ktorý si v stredu, 13. júla, v Chorvátsku vynútil evakuáciu ľudí z obľúbených turistických letovísk Zaton a Raslina neďaleko Šibeniku, sa zlepšila. Oheň je pod kontrolou a je obkľúčený zo všetkých strán, informovali miestni hasiči. V noci už nemusel byť nikto evakuovaný. Plamene zasiahli územie s rozlohou 33 kilometrov štvorcových. Aj chorvátsky minister vnútra Davor Božinović konštatoval, že situácia je lepšia ako v stredu. Priaznivejšie sú podľa neho aj poveternostné podmienky. Panovali pritom obavy, aby sa oheň nepriblížil k prímorskej dedine Tribunj, smerom k mestu Vodice, kde je mnoho borovicových lesov.
Chorvátsky hasičský zväz oznámil, že pri obciach Zaton a Raslina bojovalo s ohňom viac ako 300 hasičov. Do boja so živlom boli nasadené aj dva hasičské lietadlá Canadair. V oblasti boli kvôli požiaru uzavreté niektoré komunikácie. V stredu boli evakuovaní ľudia odvážaní na člnoch cez Šibenický záliv, respektíve Prokljanské jazero v ústí rieky Krky. V Zatone zachvátili plamene strechy niekoľkých domov, miestneho kostola a hasičskej zbrojnice, hasičom sa ale podarilo budovy zachrániť.
Lesné požiare sú v Chorvátsku počas letných mesiacov bežným javom. V súčasnej dobe im nahráva dlho trvajúce sucho, ktoré postihlo prakticky celú južnú Európu. Len cez minulý víkend zničil požiar neďaleko mesta Pula na Istrijskom polostrove 40 hektárov porastu.
Portugalsko
Lesné požiare v Portugalsku, s ktorými bojujú hasiči na mnohých miestach od minulého týždňa, si vyžiadali prvú obeť. Obeťou požiarov sa v Portugalsku stala asi päťdesiatročná žena, ktorú v stredu ráno našli hasiči pri meste Murtosa neďaleko Porta, kde horelo kukuričné pole.
Hasiči po celej krajine zasahujú proti 26 lesným požiarom. Tie už zničili 6 000 hektárov polí a lesov, evakuovaných bolo na 700 ľudí a 45 ľudí sa zranilo. Najhoršia je stále situácia v centrálnej časti krajiny a na juhu okolo Algarve. V oblasti mesta Pombal, v strednej časti krajiny, boli kvôli požiarom evakuované stovky ľudí. Prerušená bola kvôli požiarom aj premávka na niekoľkých cestách, vrátane diaľnice A1, ktorá spája Lisabon so severom krajiny.
Varovanie pred extrémne vysokými teplotami v Portugalsku platilo vo všetkých častiach krajiny s výnimkou južnej oblasti Faro. Podľa portugalskej meteorologickej služby IPMA v stredu, 13. júla, mnoho staníc nameralo maximálne teploty nad 43 stupňov, v niektorých miestach dosiahli aj 44 stupňov Celzia.
Francúzsko
S dvoma požiarmi pri Bordeaux na juhozápade Francúzska podľa regionálnej pohotovostnej služby bojuje viac ako 800 hasičov. Požiare vypukli v utorok pri mestách Landiras a La Teste-de-Buch a spálili viac ako 1 800 hektárov územia. V dôsledku nich evakuovali z táborísk a obcí v zalesnenej oblasti zhruba 6 500 ľudí. Počet zranených zatiaľ nie je jasný. Regionálna samospráva zakázala aktivity v ohrozených lesnatých oblastiach.
Výstrahy pred vznikom požiarov v dôsledku suchého, horúceho počasia a silného vetra platí vo viacerých regiónoch na juhu Francúzska.
Španielsko
Vo viacerých mestách na juhu Španielska v utorok namerali 43 stupňov Celzia. Pre lesný požiar na západe krajiny, ktorý pohltil 3 500 hektárov územia, tam v ten istý deň evakuovali viac ako 400 ľudí.
Turecko
Požiar vypukol aj v juhozápadnom Turecku blízko obce Mesudiye neďaleko rezortu Datca. Oheň sa podľa úradu provinčného guvernéra pohybuje smerom k obývanej oblasti. Na hasení požiaru sa podieľa najmenej deväť vrtuľníkov a päť lietadiel.
Grécko
Lesné požiare zaznamenáva aj Grécko. V stredu popoludní sa do mora pri ostrove Samos zrútil vrtuľník Mi-8 s rumunskou a moldavskou posádkou, ktorý sa zúčastnil na hasení požiaru. Pobrežná stráž uviedla, že zomreli dvaja členovia posádky - rumunský pilot a grécky styčný dôstojník, uviedla agentúra AP. Ďalší dvaja členovia osadenstva nehodu prežili.
Taliansko
Vlna horúčav sa má vrátiť aj do Talianska, ktorého severné regióny sa stretávajú už niekoľko týždňov s extrémnym suchom. V niekoľkých regiónoch na severe preto vláda začiatkom tohto mesiaca vyhlásila stav núdze. Minister poľnohospodárstva Stefano Patuanelli pred poslancami vyhlásil, že stav núdze by vláda mohla vyhlásiť aj v ďalších štyroch krajoch. Nedostatok závlahy podľa neho ohrozuje tretinu talianskej poľnohospodárskej produkcie, uviedla agentúra AP.