Pandora z filmu Avatar možno existuje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Obývateľný mesiac, na ktorom sa odohráva nový film Jamesa Camerona Avatar, nemusí byť len fikcia
Podľa vedeckého tímu z Centra pre astrofyziku Harvard-Smithsonian (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), takýto mesiac možno nájsť a tiež možno skúmať jeho atmosféru.
Pandora v snímke Avatar je fiktívny svet vzdialený od Zeme päť svetelných rokov, ktorý obývajú humanoidné bytosti. "Ak by Pandora existovala, potenciálne by sme ju mohli objaviť a skúmať jej atmosféru v nadchádzajúcom desaťročí," tvrdí Lisa Kaltenegger z Centra pre astrofyziku Harvard-Smithsonian.
Ako zdôraznila, všetky veľké plynové planéty v našej atmosfére (Jupiter, Saturn, Urán a Neptún) majú mesiace, a ak sú tieto mesiace dosť veľké, majú aj atmosféru. Napríklad Saturnov mesiac Titan má veľmi hustú atmosféru a veľká časť jeho povrchu je podobná zemskému.
"Všetky obrovské plynové planéty v našom solárnom systéme majú kamenisté a ľadové mesiace," dodala Kaltenegger. To podľa nej zvyšuje pravdepodobnosť, že veľké, Jupiteru podobné exoplanéty majú tiež mesiace. "Niektoré z nich môžu byť veľké ako Zem a môžu sa udržať v atmosfére," vyjadrila sa.
Zaujímavosťou je, že exomesiace sú zrejme vhodnejšie na život ako exoplanéty. Ak by sa exoplanéta nachádzala v blízkosti hviezdy - červeného trpaslíka, musela by okolo nej obiehať veľmi blízko, pretože takéto hviezdy produkujú menej svetla ako naše Slnko.
Je tu však vysoká pravdepodobnosť toho, že takáto planéta by prestala rotovať a k hviezde by bola obrátená vždy len jedna jej strana, ktorá by sa neustále zahrievala. Mesiac, ktorý by obiehal okolo takejto planéty, by však stále rotoval. Exomesiac sa tak stal vhodnejším kandidátom pre prežitie.
Informácia pochádza z webovej stránky news.discovery.com.