James Parkinson zomrel zabudnutý
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: prensalibre.com
Tento lekár ako prvý popísal chronické, progresívne neurologické ochorenie, ktoré neskôr pomenovali po ňom ako Parkinsonovu chorobu
Tras, nemenný výraz tváre, šúchava chôdza s malými krokmi, svalová stuhnutosť, postoj s výrazným predklonom, uprený pohľad v dôsledku zníženej rýchlosti mihalníc - toto všetko sú prejavy Parkinsonovej choroby. Spôsobuje ju odumieranie nervových buniek v špecifických oblastiach mozgu.
Vo väčšine prípadov sa nevie, čo je jeho príčinou. Predpokladá sa, že na jej vzniku sa podieľa viacero faktorov. Chorobou trpí vo svete vyše šesť miliónov ľudí. Žili alebo s ňou žijú významné osobnosti ako americký boxer Muhammad Ali, pápež Ján Pavol II., španielsky surrealistický maliar Salvador Dalí, bývalý americký prezident Harry Truman alebo čínsky komunisticky vodca Mao Ce Tung.
Príznaky pripomínajúce symptómy Parkinsonovej choroby (PCH) sa spomínali aj v ďalších lekárskych spisoch už od staroveku, ale žiaden predchodca Jamesa Parkinsona nedokázal nájsť súvislosti medzi jednotlivými symptómami a opísať celý syndróm.
Presne chorobu popísal až práve Parkinson. Dôslednosť jeho analýz je taká veľká, že dodnes vedci a klinickí lekári trvajú na štúdiu originálu jeho poznámok o tomto stave. Pri svojom pozorovacom talente bol Parkinson schopný odlíšiť typické prejavy parkinsonizmu od prejavov starnutia a rozpoznal asociáciu typických príznakov PCH ako klinickú jednotku.
Okrem svojej lekárskej činnosti Parkinson písal aj sociálnorevolučné pamflety pod pseudonymom Old Hubert. Zasadzoval sa v nich za zásadné zmeny britského verejného zdravotníctva. V odborných kruhoch vysoko oceňovali aj bádateľské výsledky tohto všestranného vedca v oblasti geológie a paleontológie, najmä jeho štúdie o fosíliách s názvom Organické zvyšky dávneho sveta.
James Parkinson sa narodil 11. apríla 1745. Dátum jeho narodenia sa od roku 1997 pripomína ako Svetový deň Parkinsonovej choroby. Do roku 1997 sa tento deň nazýval Európskym dňom Parkinsonovej choroby.