227. deň na Ukrajine: Cez Kerčský most zasiahnutý výbuchom začínajú premávať vlaky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Pri výbuchu bomby umiestnenej v nákladnom aute bolo prerušené priame spojenie Ruska s polostrovom Krym. Kerčský most, ktorý bol prestížnym projektom ruského prezidenta Vladimira Putina po anexii Krymu v roku 2014, je vážne poškodený. Kyjev sa raduje, aj keď oficiálne zodpovednosť nepriznal.
Na Kerčskom moste došlo k silnému výbuchu a požiaru
Železničná doprava na Kerčskom moste, spájajúcom Krymský polostrov s ruskou pevninou, sa v sobotu 8. októbra podvečer obnovila, uviedla v oznámení ruská spoločnosť Grand Service Express. Most pritom ráno poškodil výbuch. Spoločnosť Grand Service Express, ktorá prevádzkuje dopravu medzi Moskvou anektovaným ukrajinským Krymom a Ruskom, uviedla, že z polostrova vyrazili podvečer dva vlaky a smerujú do Moskvy a Petrohradu.
V objavených pohrebiskách v meste Lyman našli i masový hrob
V nedávno oslobodenom meste Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny našli dve pohrebiská, pričom v jednom z týchto miest sa nachádzal i masový hrob. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na šéfa regionálnej vojenskej správy v spomenutej oblasti Pavla Kyrylenka. Ukrajinská armáda pred niekoľkými dňami oslobodila Lyman, ktorý bol mesiace pod kontrolou ruských okupantov. Na prvom z čerstvo nájdených pohrebísk bolo podľa Kyrylenka asi 200 samostatných hrobov, v ktorých boli pochovaní civilisti. Na druhom mieste našli masový hrob, v ktorom podľa neho "môže byť vojaci aj civilisti". "Presné číslo ešte nie je stanovené. Muži zákona tieto miesta vyšetrujú a čoskoro začnú s procesom exhumácie," dodal Kyrylenko.
Záporožská jadrová elektráreň je po ostreľovaní odpojená od siete
Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň, ktorú okupujú ruské sily, v sobotu ráno v dôsledku ostreľovania znova prišla o napojenie na vonkajší zdroj energie. Oznámil to ukrajinský štátny podnik Enerhoatom. Enerhoatom pripísal zodpovednosť za ostreľovanie Rusku. Dodal, že závodu teraz elektrinu pre vlastné potreby dodávajú záložné naftové generátory. "Dieselové generátory sa spustili automaticky. Dostupné zásoby nafty pre ich prevádzku v tomto režime budú postačovať na desať dní," uviedla spoločnosť. Táto elektráreň na juhu Ukrajiny je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Závod od marca okupujú ruské sily, stále tam však pracuje ukrajinský personál. Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie a opakovane sa stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. To vyvolalo obavy z možnej jadrovej katastrofy. Ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilec v piatkovom rozhovore pre agentúru AP uviedol, že prípadná nehoda v Záporožskej jadrovej elektrárni by mohla spôsobiť únik desaťnásobne vyššieho množstva rádioaktivity, než uniklo pred 36 rokmi v Černobyle.
Rusko vymenovalo nového veliteľa špeciálnej vojenskej operácie
Ruské ministerstvo obrany v sobotu 8 októbra vymenovalo generála Sergeja Surovikina za hlavného veliteľa vojsk špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Ide o prvý prípad, keď všetky ruské sily na Ukrajine dostali spoločného veliteľa. Surovikin od leta velil ruskej armáde na juhu Ukrajiny. Generál Surovikin absolvoval výcvik v rámci jednotiek specnaz a slúžil v sovietsko-afganskej vojne. Má za sebou veliteľské skúsenosti zo Sýrie, predtým bol nasadený aj v Čečensku a Tadžikistane. Od roku 2017 bol veliteľom Vzdušno-kozmických síl Ruskej federácie. Kyjev v rámci protiofenzívy získal v posledných týždňoch naspäť tisíce štvorcových kilometrov územia. Ruské sily boli vytlačené z väčšiny územia Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Museli ustúpiť aj v Cherskonskej oblasti na juhu krajiny a prišli o strategické mesto Lyman v Doneckej oblasti.