V USA sa začali voľby do Kongresu, očakáva sa úspech republikánov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / V štáte Vermont na východnom pobreží Spojených štátov sa dnes o piatej hodine ráno (11.00 h SEČ) otvorili volebné miestnosti. Američania v nich budú rozhodovať o zložení celej 435-člennej Snemovne reprezentantov, tretiny Senátu a vedenia orgánov samosprávy. V 36 štátoch a troch teritóriách budú voliči vyberať aj guvernérov. Demokrati môžu podľa predvolebných prognóz prísť o kontrolu nad oboma komorami Kongresu.
Volebné miestnosti sa vo väčšine amerických štátov otvárajú o siedmej hodine ráno miestneho času, v niektorých ale o hodinu skôr alebo neskôr. O 05: 00 miestneho času ako prvé hlasovanie začali niektoré okresy štátu Vermont. O hodinu neskôr majú možnosť hlasovať voliči napríklad v štátoch Arizona, Illinois, Maine či New York. Hlasovacie miestnosti budú otvorené do večera, vo väčšine štátov sa zatvárajú okolo siedmej alebo ôsmej hodiny večer miestneho času.
Prvá vlna sčítania sa začne medzi 19:00 a 20:00 východoamerického času (v stredu 9. novembra o 01:00 až 02:00 SEČ). Zhruba o tri hodiny neskôr by mohli republikáni získať dostatočný náskok na to, aby experti amerických mediálnych organizácií mohli predpovedať, či ovládli Snemovňu reprezentantov. Ak však bude súboj tesný, môže trvať aj dni, kým sa potvrdí, kto získal parlamentnú väčšinu.
Ešte dlhšie by sa mohlo čakať na to, ktorá strana ovládne Senát. V niektorých štátoch sa kvôli tesným kláním môže uskutočniť druhé kolo hlasovania, ak tam žiadny z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov. Kongresové voľby sa konajú dva roky po prezidentských, platí teda tiež za akýsi test obľuby existujúceho šéfa Bieleho domu a jeho politiky.
Ak tento rok uspejú republikáni, značne sa tým skomplikujú zostávajúce dva roky vlády prezidenta Joea Bidena zvoleného za Demokratickú stranu. Neúspech demokratov by tiež oslabil jeho mandát pre kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024 a mohol by prispieť k tomu, že o post šéfa Bieleho domu sa znovu bude uchádzať republikánsky exprezident Donald Trump.
"Toto je rok, kedy si vezmeme Snemovňu späť. Vezmeme si späť Senát a vezmeme si späť Ameriku. A čo je najdôležitejšie, v roku 2024 si vezmeme späť náš nádherný Biely dom. Viac k situácii poviem 15.novembra na Floride, kde sa chystám urobiť jedno významné vyhlásenie," povedal bývalý prezident USA Donald Trump.
"Stojíme pred rozhodujúcim míľnikom. Je to jeden z tých momentov , ktoré prichádzajú každé tri alebo štyri generácie. Cítime, že naša demokracia je ohrozená, a vieme, že toto je vaša chvíľa, aby ste ju bránili, zachovali, ochraňovali," uviedol americký prezident Joe Biden.