Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
293. deň na Ukrajine: Ruskí vojaci z Ukrajiny s určitosťou neodídu do konca tohto roka
Zdielať na

293. deň na Ukrajine: Ruskí vojaci z Ukrajiny s určitosťou neodídu do konca tohto roka

KYJEV / Ruskí vojaci z Ukrajiny s určitosťou neodídu do konca tohto roka. Uviedol to Kremeľ, podľa ktorého musí Kyjev akceptovať novú realitu – teda štyri ukrajinské územia, ktoré sa Moskva pokúsila anektovať. Tieto slová sú reakciou na ukrajinský mierový návrh. Ten zahŕňal aj úplné stiahnutie Rusov z krajiny. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského potrebuje Ukrajina akútnu energetickú pomoc na zimu v hodnote najmenej 800 miliónov eur. Účastníci parížskej konferencie na podporu vojnou zmietanej krajiny sa dohodli na pomoci vo výške viac ako miliardy eur.

EÚ sa dohodla na pomoci Ukrajine vo výške 18 miliárd eur, Maďarsko stiahlo veto

Veľvyslanci členských krajín Európskej únie sa v pondelok večer, 12. decembra, v princípe dohodli na spoločnom balíku pomoci vo výške 18 miliárd eur pre Ukrajinu v roku 2023 a na globálnej 15-percentnej dani pre veľké nadnárodné firmy. Ide o významný krok, ktorým sa prekonáva aj spor medzi EÚ a Maďarskom. Dohoda 27 veľvyslancov umožňuje, aby Budapešť dostala väčšiu časť sľúbených peňazí z fondov Únie, ktoré boli ohrozené pre sťažnosti ostatných členských štátov, že maďarský premiér Viktor Orbán sa odklonil od demokratického právneho štátu. Maďarsko doteraz využívalo svoje právo veta a blokovalo tak obe dohody - ostatné členské krajiny sa sťažovali, že Orbán toto právo zneužíva, aby sa dostal k zmrazeným eurofondom a k peniazom v rámci maďarského plánu obnovy. "Megadohoda!" napísalo české predsedníctvo EÚ v pondelok večer na Twitteri a dodalo: "Veľvyslanci v princípe jednomyseľne schválili balíček finančnej podpory, ktorý má Ukrajine poskytnúť (pôžičku) 18 miliárd eur v roku 2023. České predsedníctvo dodržalo svoj sľub Ukrajine postaviť sa Rusku a EÚ zostáva jednotná." Dohoda je zatiaľ stále dočasná, pretože ju musia formálne schváliť členské štáty EÚ, až následne začne platiť. V tomto sa však neočakávajú žiadne ťažkosti. Táto dohoda prichádza pred štvrtkovým summitom lídrov EÚ a pokračovanie sporu s Budapešťou mohlo toto stretnutie zmeniť na chaotickú, komplikovanú udalosť.

Ukrajinské sily údajne poškodili kľúčový most pri meste Melitopoľ na juhu krajiny

Most cez rieku Moločna sa nachádza medzi Melitopoľom a dedinou Kosťantynivka východne od mesta na hlavnej ceste M14 a zasiahli ho v noci na utorok, 13. decembra. Úder na most prišiel len dva dni po tom, ako ukrajinská armáda zasiahla ruské kasárne v meste Melitopoľ raketami HIMARS, ktoré spôsobili výrazné škody a obete. Zdá sa, že rast ukrajinského tlaku na ruské sily v Melitopoli kopíruje podobný vzor taktiky použitej proti ruskej armáde v Chersone. Kyjev totiž útočí na ruské sily a zásobovacie trasy vrátane logistických spojení s polostrovom Krym.

Rusko vojská nestiahne, Ukrajina musí podľa nich akceptovať novú územnú skutočnosť

Rusko v utorok odmietlo žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o prímerie, ktorá zahŕňala stiahnutie ruských vojsk. Ukrajina podľa Ruska musí akceptovať novú územnú skutočnosť. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova nová územná skutočnosť znamená, že Rusko má štyri nové subjekty. Nadobudlo ich v septembri anexiou štyroch ukrajinských oblastí, Organizácia spojených národov ju však odsúdila ako nelegálnu. "Bez toho, aby sa bral ohľad na tieto nové skutočnosti, nie je možné dosiahnuť pokrok," uviedol Peskov. Peskov reagoval aj na požiadavky, ktoré Zelenskyj predostrel v pondelok skupine G7. Zahŕňali viac vojenskej pomoci pre Ukrajinu, podporu jej finančnej a energetickej stability a podporu mierového riešenia, ktorého súčasťou je stiahnutie ruských vojsk už začiatkom týchto Vianoc. "To sú tri kroky smerujúce k pokračovaniu vojny," vyhlásil Peskov s tým, že o stiahnutí ruských vojsk z Ukrajiny do konca tohto roka nemôže byť reč.

Od anexie štyroch ukrajinských oblastí prišlo Rusko o značnú časť okupovaného územia na juhu a východe Ukrajiny a stále častejšie hovorí o ochote rokovať o mieri. Podľa Moskvy však Kyjev a Západ nie sú na rokovania pripravené. Rusko tiež odmieta, že by sa hovorením o diplomatickom riešení situácie snažilo získať čas na preskupenie svojich vojsk.

Kremeľ odmieta návrh, aby sa ruské jednotky z Ukrajiny stiahli do Vianoc

Kremeľ v utorok odmietol návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa ruské jednotky do Vianoc stiahli z územia Ukrajiny. "O stiahnutí ruských jednotiek z Ukrajiny do konca roka nemôže byť ani reči," povedal Peskov. Hovorca Kremľa súčasne upozornil, že pre dosiahnutie mieru je potrebné vziať do úvahy "začlenenie nových regiónov do Ruska". Mal pri tom na mysli oblasti na východe Ukrajiny, ktorých proruské vedenia zorganizovali sporné referendá a na ich základe požiadali Moskvu o svoje pričlenenie k Ruskej federácii. Zelenskyj navrhoval stiahnutie ruských jednotiek z územia Ukrajiny ako "konkrétny zmysluplný krok k diplomatickému urovnaniu, o ktorom sa v Moskve tak často hovorí".

Zelenskyj v pondelok počas videkonferencie s predstaviteľmi krajín skupiny G7 predostrel aj návrh na uskutočnenie "svetového mierového summitu". Ten by podľa Zelenského určil, ako a kedy má Kyjev implementovať jednotlivé body svojho mierového plánu, a to s cieľom zaistiť bezpečnosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Zelenskyj okrem toho vyzval krajiny G7, aby Ukrajine dodali viac zbraní na obranu pred ruskými útokmi, vrátane moderných tankov, ale aj raketového delostrelectva a "rakiet dlhého doletu". Ukrajinský líder apeloval na Moskvu, aby podnikla zásadný krok smerom k diplomatickému riešeniu konfliktu. Rusko by malo podľa neho svoje jednotky z Ukrajiny stiahnuť do Vianoc. "Nevidím dôvod, prečo by to Rusko nemalo spraviť teraz – do Vianoc," dodal Zelenskyj.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy