Kosovo oficiálne požiadalo o členstvo v Európskej únii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PRIŠTINA / Vrcholní predstavitelia Kosova podpísali v stredu oficiálnu žiadosť, ktorou Európsku úniu požiadali o kandidátsky štatút pre svoju krajinu.
Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, predseda parlamentu Glauk Konjufca a premiér Albin Kurti podpísali žiadosť, ktorú plánujú vo štvrtok odovzdať Českej republike. Tá má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.
"Toto je otváranie novej kapitoly," povedal Kurti. "Pokrok bude závisieť od našej oddanosti k hlbokým a transformatívnym reformám, ktoré posilnia našu demokraciu a hospodárstvo," povedal.
Kosovo má dlhoročný spor so Srbskom, ktoré okamžite Európsku úniu požiadalo, aby proces kosovskej kandidatúry zrušila. Prístupový proces Kosova, ktoré o členstvo v EÚ požiadalo ako posledná z krajín západného Balkánu, bude pravdepodobne dlhý a náročný – a to nie len z dôvodu napätej situácie so Srbskom, analyzuje agentúra AP.
Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Srbsko ho však odmieta uznať a doteraz považuje Kosovo za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
O potrebe zníženia napätia v regióne v utorok s kosovským premiérom hovoril aj špeciálny vyslanec Spojených štátov pre západný Balkán a Miroslav Lajčák. Ten v regióne pôsobí ako osobitný zástupca Európskej únie. "Myslím si, že si nemôžeme dovoliť iba čakať, kým sa stane niečo zlé," uviedol Lajčák.
Srbsko reagovalo na kosovskú žiadosť o členstvo v EÚ hnevom, píše AP. Srbskí predstavitelia uviedli, že päticu krajín, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú, požiadajú, aby túto iniciatívu v Bruseli blokovali.