309. deň na Ukrajine: Ruská armáda vystrelila na územie Ukrajiny viac ako 120 rakiet
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Na Ukrajinu vo štvrtok, 29. decembra, Rusko namierilo až 120 rakiet, varoval z prezidentskej kancelárie Mychailo Podoljak. Rusko údajne vypálilo riadené strely z lodí na mori a aj z lietadiel. Masívne poškodenie energetickej infraštruktúry po útokoch hlási mesto Ľvov, kde je výpadok na 90-tich percentách územia. Rakety dopadli aj na hlavné mesto. Úlomky tam zranili najmenej troch ľudí, vrátane 14-ročného dievčaťa. Bieloruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho systém protivzdušnej obrany ráno zostrelil raketu z ukrajinského systému S-300.
Lavrov odmietol Zelenského mierový plán a Kyjev označil za nepripravený rokovať Moskva
Rusko nebude považovať mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za základ pre ďalšie rokovania; Moskva sa zároveň domnieva, že Kyjev ešte stále nie je pripravený na skutočné mierové rozhovory. Povedal to vo štvrtok, 29. decembra, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Lavrov tiež nazval ilúziou myšlienku, že s pomocou Západu dôjde k vytlačeniu Ruska z Krymu a východnej Ukrajiny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zavrhol už v stredu Zelenského desaťbodový mierový plán – s tým, že návrh na ukončenie konfliktu na Ukrajine musí prihliadať aj na novú realitu a na pripojenie štyroch ukrajinských administratívnych oblastí k Rusku. Rusko vyhlásilo po sporných septembrových referendách, ktoré odsúdil Západ aj Kyjev, za súčasť svojho územia štyri ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú. Ruská armáda pritom ani jednu z týchto oblastí úplne neovláda. Zelenského desaťbodový mierový plán, ktorý v stredu predstavila agentúra Reuters, zahŕňa stiahnutie ruských vojsk z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny, a teda aj zo spomínaných štyroch oblastí a z Krymského polostrova, ktorý Moskva anektovala ešte v roku 2014. Rusko pritom dlhodobo deklaruje, že o tomto bode odmieta diskutovať. Plán ukrajinského prezidenta sa tiež zaoberá mnohými ďalšími otázkami, ako napríklad jadrovou a potravinovou bezpečnosťou, výmenou zajatcov či vznikom špeciálnych tribunálov, ktoré by vyšetrovali ruské vojnové zločiny.
Ukrajina hlási rozsiahly ruský raketový útok
Pri dôležitej leteckej základni ďaleko od Ukrajiny zneškodnili Rusi "objekt"
Na územie Bieloruska údajne dopadla ukrajinská raketa
Ruská armáda zaradila do flotily nové plavidlá vrátane jadrovej ponorky
Ruské námorníctvo dostalo novú strategickú jadrovú ponorku Generalissimus Suvorov vybavenú medzikontinentálnymi balistickými raketami Bulava s jadrovými hlavicami. Na slávnostnom zaradení nových lodí do flotily ruského námorníctva sa vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin. Putin vo svojom príhovore uviedol, že nová ponorka "zaistí bezpečnosť Ruska na desaťročia" a prisľúbil i ďalšie posilnenie námorníctva. "Urýchlime a zvýšime objemy výstavby lodí rôznych projektov (t.j. tried), vybavíme ich najmodernejšími zbraňami a uskutočníme operačný a bojový výcvik s využitím skúseností získaných počas špeciálnej vojenskej operácie," povedal Putin odkazujúc na desať mesiacov trvajúcu vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine.
K ruskej flotile bola vo štvrtok zaradená aj malá raketová loď Grad a námorná mínolovka Anatolij Šlemov. Na vodu bola spustená aj ďalšia ponorka rovnakého typu ako Generalissimus Surovov – Imperátor Alexander III. Námorníctvo ju plánuje uviesť do prevádzky po testoch. Generalissimus Suvorov je druhou sériovou ponorkou projektu Borej-A. Toto podmorské plavidlo bolo postavené vo výrobnom združení Sevmaš v Severodvinsku. Patrí do štvrtej generácie jadrových ponorkových raketových nosičov vybavených modernými komplexmi raketových a torpédových zbraní, navigácie, rádiotechniky a sonarových zbraní. Má vysokú manévrovateľnosť a je ťažké ho akusticky detegovať. Séria jadrových ponoriek štvrtej generácie projektov Borej a Borej-A, vyzbrojených medzikontinentálnymi balistickými raketami Bulava, bude tvoriť základ námorných strategických jadrových síl pre nasledujúce desaťročia, uviedla ruská armáda.