323. deň na Ukrajine: Ďalšia zmena vo velení ruských vojsk na Ukrajine je dôkazom zlyhávania
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Ozbrojené sily SR tvrdia, že už štvrtá zmena vo velení ruských vojsk počas jeho agresie na Ukrajine je dôkazom chaosu a problémov. Ukrajinci napriek ťažkej situácii v oblasti Soledaru, kde prebiehajú kruté boje, odvážne pokračujú v defenzíve mesta. A v Rusku sa možno zvýši horná veková hranicu pre občanov, ktorých budú už túto jar odvádzať do ozbrojených síl. Zároveň bude z 18 na 21 rokov zvýšená dolná veková hranica, ale až po prechodnom období trvajúcom jeden až tri roky,
Vojna na Ukrajine
Vojna na Ukrajine
Ďalšia zmena vo velení ruských vojsk na Ukrajine je dôkazom zlyhávania
Už štvrtá zmena vo veliteľských štruktúrach inváznych vojsk Ruska počas agresie na Ukrajine je príkladom chaotického a nekoncepčného velenia a pretrvávajúcich problémov pri dosahovaní cieľov operácie. Ozbrojené sily (OS) SR to zhodnotili v súvislosti s informáciami, podľa ktorých bol velením ruskej operácie na Ukrajine poverený náčelník Generálneho štábu Armády Ruskej federácie Valerij Gerasimov. "Ďalšiu zmenu v štruktúre velenia ruských vojsk na Ukrajine hodnotíme ako dôkaz jej pokračujúceho zlyhávania. Vo svojej podstate ide o zúfalý krok, keď sa najvyššie postavený ruský generál namiesto plnenia strategických úloh vo vzťahu k budovaniu vojsk bude zaoberať velením jednej, i keď rozsiahlej operácie," uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko.
Operácia plánovaná na desať dní trvá už takmer desať mesiacov a je ukážkou odolnosti obyvateľov Ukrajiny a vojenského umenia jej armády. Podľa OS ide o príkry rozpor s pôvodnými predpokladmi. Pomoc poskytovaná medzinárodným spoločenstvom podľa nich významnou mierou Ukrajincom pomohla a spôsobuje hlbokú frustráciu v radoch veliteľského zboru agresora.
Ukrajina oznámila, že stále bojuje o udržanie Soledaru, ale situácia je ťažká
Ukrajinské ozbrojené sily bojujú o udržanie si moci nad mestom Soledar v Doneckej oblasti na východe krajiny, ale situácia je tam stále ťažká. "V oblasti Soledaru dnes pokračujú tie najkrutejšie a najťažšie boje. Napriek ťažkej situácii ukrajinskí vojaci tvrdohlavo bojujú," povedala námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Predtým tento týždeň ruská súkromná armáda Vagnerova skupina vyhlásila, že jej bojovníci dobyli celý Soledar, ale ministerstvo obrany v Moskve, naopak uviedlo, že boje o mesto stále pokračujú. Dobytie Vagnerovcami poprela aj Ukrajina. Obe nepriateľské strany priznali v bojoch o Soledar a blízky Bachmut veľké straty. Maľarová uviedla, že ruské vojská tam zaznamenávajú ťažké straty. Ukrajinská armáda predtým informovala, že jej vojaci zabili pri jedinom útoku v Soledare vyše sto ruských vojakov. Ukrajinci údajne vystrelili na ruských vojakov v meste raketu.
Soledar je malé mesto s baňou na ťažbu soli v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny a pred bojmi malo približne 11-tisíc obyvateľov. Kým sa Soledar stal ohniskom bojov, bol známy ako najväčšia soľná baňa v Európe a jej dvesto kilometrov dlhé podzemné tunely teraz predstavujú taktickú výhodu. Názov mesta znamená v ruštine "dar soli". Rozhodujúce je aj to, že Soledar sa nachádza len pätnásť kilometrov od mesta Bachmut, ktoré je pre Moskvu hlavným cieľom, lebo po jeho dobytí by mohli ruskí invázni vojaci lepšie bojovať o celú Doneckú oblasť. Ruskom podporovaní separatisti Soledar nakrátko ovládli v roku 2014, keď na východe Ukrajiny vypukol konflikt medzi nimi a ukrajinskou armádou.
Rusko možno už na jar zvýši hornú vekovú hranicu pre odvedencov do armády
"V Rusku sa možno zvýši horná veková hranicu pre občanov, ktorých budú už túto jar odvádzať do ozbrojených síl. Zároveň bude z 18 na 21 rokov zvýšená dolná veková hranica, ale až po prechodnom období trvajúcom jeden až tri roky," informoval predseda branného výboru ruskej Štátnej dumy Andrej Kartapolov. Ruský prezident Vladimir Putin v decembri podporil návrhy ministerstva obrany na zvýšenie vekového rozpätia pre povinnú vojenskú službu tak, aby pokrývalo ruských občanov vo veku 21 - 30 rokov namiesto súčasných 18 - 27 rokov. Podľa kritikov ale návrh prechodného obdobia je pokusom ruských úradov zvýšiť počet Rusov spôsobilých pre odvod do vojenskej služby, aby sa zaplátal masívny nedostatok vojakov, ktorý je výsledkom veľkých strát vo vojne na Ukrajine. V ruských ozbrojených silách slúžia profesionálni vojaci a odvedenci. Ruský minister obrany Sergej Šojgu by chcel zvýšiť celkový počet bojaschopných vojakov z 1,15 milióna na 1,5 milióna. V Rusku bola vlani v septembri vyhlásená prvá mobilizácia od druhej svetovej vojny, ktorá sa týkala vyše 300-tisíc bývalých vojakov, vrátane niekdajších brancov. Išlo o núdzový odvod, ktorý mal pomôcť vojne, rozpútanej Ruskom na Ukrajine.
Ruského vojaka, ktorý odmietol bojovať na Ukrajine, odsúdili na päť rokov väzenia
Ruský súd uložil päťročný väzenský trest 24-ročnému profesionálnemu vojakovi za to, že odmietol bojovať na Ukrajine. Vojak, ktorý sa "odmietol zúčastniť na špeciálnej vojenskej operácii", sa vlani v máji nenahlásil do služby. Polícia tohto vojaka menom Marseľ Kandarov vypátrala v septembri. Ruský vojenský tribunál v samostatnom vyhlásení uviedol, že Kandarova odsúdil na päť rokov väzenia za to, že sa viac ako mesiac vyhýbal vojenskej službe. Podľa kritikov mali mnohí muži povolaní v rámci mobilizácie len sotva nejaké bojové skúsenosti a pred odvedením na front boli málo vycvičení. Ruský vojenský tribunál odsúdil na päť rokov a šesť mesiacov väzenia aj ruského vojaka, ktorý sa dostal do sporu s dôstojníkom. Odsúdený muž údajne vyjadril nespokojnosť s výcvikom mužov mobilizovaných mimo Moskvy a následne dôstojníkovi fúkol do tváre cigaretový dym, čo medzi mužmi vyvolalo potýčku.
Vagnerovci našli telo jedného z nezvestných britských dobrovoľníkov
Príslušníci ruskej polovojenskej Vagnerovej skupiny tvrdia, že našli telo jedného z dvoch britských dobrovoľníkov, ktorí sa stratili na východe Ukrajine. Informoval o tom denník The Guardian. Vagnerovci v príspevku na sociálnej sieti Telegram nespomínajú meno muža, ktorého telo našli, uviedli ale, že mal pri sebe dokumenty oboch nezvestných Britov. K príspevku zverejnili aj fotografiu, na ktorej možno vidieť dva pasy – jeden na meno Andrew Bagshaw a druhý s menom Christopher Parry. Ukrajinská polícia v pondelok, 9. januára, uviedla, že pátra po dvojici nezvestných Britov na východe Ukrajine, kde v súčasnosti prebiehajú ťažké boje. The Guardian upozorňuje, že tieto informácie nedokázal nezávisle overiť. Nájdenie pozostatkov jedného z Britov nepotvrdil ani Britský Úrad pre zahraničné veci a medzinárodný rozvoj.