Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Dalajláma: Čína chce zničiť budhizmus
Zdielať na
Zahraničie

Dalajláma: Čína chce zničiť budhizmus

Zdroj: FerneMillen

Tibetský duchovný vodca dalajláma je presvedčený, že Čína sa snaží zničiť budhizmus, pričom zároveň pripustil, že so súčasnou čínskou vládou sa nepodarí dohodnúť na kompromise o novom štatúte Tibetu v rámci Číny.

Čínske úrady podľa dalajlámu pokračujú v represáliách voči tibetským budhistickým mníchom, ktorým bránia slobodne vyznávať svoju vieru. "Pre mníchov vytvorili až väzenské podmienky, ktoré im bránia v štúdiu a vykonávaní viery," v rámci politiky zameranej na zničenie budhizmu. Dalajláma to povedal v prejave pri príležitosti 51. výročia neúspešného tibetského povstania proti čínskej nadvláde, ktoré si Tibet pripomína 14. marca.

Koncom januára sa uskutočnilo prvé kolo rozhovorov medzi exilovými predstaviteľmi Tibetu a Čínou, ktoré bolo prvým od novembra 2008. Peking opakovane zdôrazňuje, že nemieni zľaviť zo svojho postoja, že Tibet je integrálnou súčasťou Číny a žiada, aby sa dalajláma vzdal "separatistických" aktivít, ktoré však on popiera a tvrdí, že chce pre región iba "zmysluplnú autonómiu". Napriek malej nádeji na úspech rokovaní v nich chce dalajláma naďalej pokračovať. "Podľa postoja súčasného čínskeho vedenia vidím len malú nádej, že dosiahneme výsledok. Napriek tomu chceme v dialógu pokračovať," vyhlásil dalajláma v stredu.

Po tom, čo čínska armáda v roku 1959 krvavo potlačila tibetské povstanie, utiekol dalajláma so 100-tisíc Tibeťanmi do indickej Dharamsaly. Čína ovláda Tibet od roku 1951 a tvrdo trestá každý náznak snahy nielen o samostatnosť, ale aj o širšiu autonómiu regiónu. Pred výročím povstania Čína zvýšila bezpečnostné opatrenia a policajnú prítomnosť v Tibete, najmä v hlavnom meste Lhasa.

Zdielať na

Najčítanejšie správy