369. deň na Ukrajine: Ruská armáda podnikla na Ukrajinu ďalší útok dronmi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Ruská armáda podľa ukrajinského generálneho štábu opäť cielila na Kyjevskú oblasť a hlavné mesto. Zo 14-tich dronov ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 11. V meste Chmelnyckyj na západe Ukrajiny likvidovali následky útoku. Zahynul pri tom záchranár, ďalší štyria ľudia sa zranili. Ruské sily nadránom útočili aj na Cherson, kde si zásahy vyžiadali jednu obeť a dve zranené osoby. Ukrajinskí obrancovia zverejnili zábery na úspešný útok na konvoj ruských tankov a obrnených vozidiel pri Vuhledare. Ten sa nachádza približne 150 kilometrov od Bachmutu. Moskva sa práve v okolí Bachmutu snaží už mesiace preraziť obrannú líniu a obsadiť mesto. Minulý týždeň britská rozviedka informovala o tom, že ruské sily sa zrejme pripravujú na ofenzívu práve v okolí mesta Vuhledar, ktoré čelí neutíchajúcej paľbe.
Vojna na Ukrajine
Vojna na Ukrajine
Šéf OSN varuje, že v oblasti ľudských práv došlo k "zaradeniu spiatočky"
V ženevskom sídle OSN sa v pondelok, 27. februára, začalo výročné zasadnutie Rady OSN pre ľudské práva. Venované je najmä vyšetrovaniu vojnových zločinov spáchaných na území Ukrajiny od začiatku invázie ruskej armády. Generálny tajomník OSN António Guterres vo svojom prejave uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv v súčasnosti a viedla k úmrtiam, ničeniu a vysídľovaniu obyvateľstva. Podľa Guterresa Úrad vysokého komisára pre ľudské práva (OHCHR) zdokumentoval už desiatky prípadov sexuálneho násilia voči mužom, ženám a dievčatám. Šéf OSN vo svojom prejave apeloval na vlády, aby rešpektovali Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ktorá je podľa neho často zneužívaná a používaná nie podľa toho, na čo je určená.
Guterres vo vystúpení poukázal nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na ohrozenie práv v dôsledku rastúcej chudoby, hladu a katastrof súvisiacich so zmenou klímy. Pripomenul, že zatiaľ čo v minulom storočí ľudstvo zaznamenalo ohromujúci pokrok v oblasti ľudských práv a ľudského rozvoja, teraz namiesto toho, aby sme v tomto pokroku pokračovali, sme zaradili spiatočku. Zasadnutie v Ženeve má trvať rekordne dlho – šesť týždňov. Po vystúpeniach najvyšších predstaviteľov OSN má počas prvých štyroch dní zasadnutia virtuálne alebo osobne vystúpiť takmer 150 ministrov a šéfov štátov a vlád. Budú medzi nimi ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Číny, Ukrajiny i Iránu. Rusko do Ženevy vysiela námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova, ktorý vo štvrtok osobne vystúpi na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva.
Napriek výzvam mimovládnych organizácií pozorovatelia uviedli, že je nepravdepodobné, že dôjde k podobnému odchodu diplomatov z rokovacej sály ako vlani, keď sa prehrával videopríhovor ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Viacerí diplomati naznačili, že by sa mohli prijať iné opatrenia na vyjadrenie nesúhlasu. "Sme presvedčení, že Rusko si nezaslúži sedieť v tejto miestnosti. Budeme podľa toho konať," povedala novinárom ukrajinská veľvyslankyňa Jevhenija Filipenková. Okrem Ukrajiny sa Rada OSN pre ľudské práva má počas zasadnutia v Ženeve venovať aj ďalším naliehavým otázkam v oblasti ľudských práv: napríklad situácii v Iráne, Afganistane, Etiópii, Sýrii a Izraeli.
Momentálne nie sú podmienky na mier na Ukrajine, tvrdí Kremeľ v reakcii na čínsky plán
Kremeľ kritizoval EÚ za najnovší balík sankcií voči Rusku
Ukrajina uvalia sankcie na Isinbajevovú a Popova i na Prigožinove dcéry
Zelenskyj vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook spresnil, že sankcie sa dotknú tých ruských občanov, ktorí sú zapletení do únosov ukrajinských detí, ruských športovcov, ktorí sa snažia dať šport do služby vojenskej agresii, ako aj Rusov spojených so súkromnými vojenskými spoločnosťami bojujúcimi na Ukrajine.
Ruská armáda podnikla na Ukrajinu ďalší útok dronmi
Letecký poplach bol vo viacerých regiónoch Ukrajiny vyhlásený v nedeľu neskoro večer. V Kyjeve a v Kyjevskej a Černihivskej oblasti boli aktivované systémy protivzdušnej obrany. Poplach bol postupne odvolávaný v pondelok po piatej hodine ráno miestneho času. Vedenie Kyjeva oznámilo, že nad mestom bolo zostrelených deväť šáhidov. Podľa predbežných údajov nedošlo k obetiam na ľudských životoch a nebola ani zasiahnutá infraštruktúra.
Úrady juhoukrajinskej Záporožskej oblasti informovali, že v dôsledku nočného útoku dronov došlo k dvom zásahom civilnej nebytovej infraštruktúry. Zranených nehlásili. Kyjev obviňuje Moskvu, že na civilné objekty na území Ukrajiny útočí iránskymi takzvanými kamikadze bezpilotnými lietadlami. Podľa americkej strany Teherán dodal ruskej armády stovky dronov, ktoré Rusko použilo na ničenie vojenských a civilných cieľov na Ukrajine. Rusko tieto obvinenia odmieta.
Irán priznal dodávky bezpilotných lietadiel do Ruska prvýkrát vlani v novembri - tvrdil, že šlo o limitovanú dodávku ešte pred inváziou ruskej armády na Ukrajinu.