411. deň na Ukrajine: Pre únik tajných dokumentov Ukrajina zmenila vojenské plány
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Únik tajných vojenských informácií na sociálne siete Ukrajine nepomohol. Tvrdí to americká televízia CNN s odvolaním sa na zdroj blízky ukrajinskému prezidentovi. Kyjev údajne dokonca musel meniť bojové plány.
Vojna na Ukrajine
Vojna na Ukrajine
Ukrajina zmenila vojenské plány
Uniknuté tajné dokumenty Pentagónu poskytli vzácne informácie o práci americkej špionáže. Predstavitelia vo Washingtone sa preto obávajú, že by to mohlo ohroziť citlivé zdroje a narušiť dôležité zahraničné vzťahy. Ukrajina už kvôli úniku informácií zmenila niektoré zo svojich vojenských plánov, uviedol zdroj blízky ukrajinskému prezidentovi. Pravosť dokumentov sa doteraz nepotvrdila, ale niektoré ich časti považujú odborníci za autentické. V prípade Ukrajiny Moskve poskytujú cenné informácie o harmonograme dodávok zbraní či slabinách ukrajinskej výzbroje, protivzdušnej obrany a pripravenosti pred chystanou protiofenzívou.
Jeden z dokumentov odhaľuje, že USA sledovali aj Volodymyra Zelenského. To nie je prekvapujúce, povedal zdroj blízky Zelenskému, ale ukrajinskí predstavitelia sú hlboko frustrovaní únikom informácií. "Ministerstvo obrany naďalej skúma a posudzuje platnosť odfotografovaných dokumentov, ktoré kolujú na stránkach sociálnych médií a podľa všetkého obsahujú citlivý a vysoko utajovaný materiál," uviedla Sabrina Singhová z tlačového oddelenia Pentagónu. "Zameriavame sa na posúdenie vplyvu týchto dokumentov na národnú bezpečnosť USA a na našich spojencov a partnerov."
Podľa zdrojov CNN už Pentagón sprísnil kontrolu toku prísne tajných dokumentov, ku ktorým majú prístup stovky ľudí vo vláde. Uniknuté informácie sa netýkajú iba vojenských operácií na Ukrajine. Odhaľujú tiež rozsah amerického odpočúvania kľúčových spojencov vrátane Južnej Kórey, Izraela a Ukrajiny.
Dokumenty sa minulý mesiac objavili na platforme sociálnych médií Discord. Ide o fotografie dokumentov položených na časopisoch a obklopených inými náhodnými predmetmi. Je to, ako keby boli narýchlo zložené a strčené do vrecka pred vybratím z bezpečného miesta, uviedol zdroj oboznámený s takýmto typom dokumentov.
Kremeľ poprel, že je Rusko zapojené do úniku tajných amerických dokumentov
Rusko poprelo obvinenia, že je Moskva zapojená do úniku tajných dokumentov amerického Pentagónu. Počas pravidelnej tlačovej konferencie hovorca Kremľa Dmitrij Peskov kritizoval tendenciu vždy zo všetkého viniť Moskvu. "Tendencia vždy viniť Rusko a zvaľovať na Rusko všetku vinu je teraz rozšírenou chorobou," uviedol Peskov. Zároveň dodal, že uniknuté dokumenty sú zaujímavé a že nemožno vylúčiť, že Spojené štáty odpočúvali aj svojich kľúčových spojencov. "Fakt, že Spojené štáty už dlho sledujú viaceré hlavy štátov, predovšetkým v Európe, sa pravidelne vynorí a spôsobuje škandály. Preto to nemožno vylúčiť," uviedol Peskov.
V roku 2013 sa podľa Peskova rozhnevala aj niekdajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová po tom, čo bolo hlásené, že jej americký Úrad pre národnú bezpečnosť (NSA) napichol telefón. Podľa Peskova dokumenty len dokazujú ako veľmi sú Spojené štáty zapojené do vojny na Ukrajine. Niekoľko amerických predstaviteľov pre americké médiá potvrdilo autenticitu niektorých uniknutých dokumentov, no podľa Ukrajiny neexistujú dôkazy o tom, že sú dokumenty pravé. Špekuluje sa tiež že mohli byť pozmenené v rámci dezinformačnej kampane.
Pentagón: Zjavný únik dokumentov USA je vážnym bezpečnostným rizikom
Zjavný únik citlivých amerických dokumentov, z ktorých mnohé súvisia s vojnu na Ukrajine, predstavuje "veľmi vážne" riziko pre národnú bezpečnosť Spojených štátov. Vyplýva to z pondelkového vyjadrenia Pentagónu. Únik, ktorý vyšetruje americké ministerstvo spravodlivosti, zrejme zahŕňa hodnotenia a tajné správy týkajúce sa nielen Ukrajiny a Ruska, ale aj veľmi citlivých analýz spojencov USA. Tieto dokumenty šíriace sa na internete sú "veľmi vážnym rizikom pre národnú bezpečnosť a majú potenciál šíriť dezinformácie", uviedol tajomník ministra obrany USA pre verejné záležitosti Chris Meagher.
"Stále vyšetrujeme, ako k tomu došlo, ako aj rozsah tohto problému. Podnikli sme kroky na bližšie preskúmanie toho, ako a komu sa tento druh informácií poskytuje," povedal novinárom. Meagher odmietol priamo povedať, či sú dokumenty pravé. Na ich overovaní podľa neho v súčasnosti pracujú, niektoré ale majú podobný formát ako dokumenty s citlivými informáciami využívané pri denných brífingoch. Predstaviteľ Pentagónu dodal, že niektoré dokumenty "sa zdajú zmenené", čo platí v prípade dokumentu tvrdiaceho, že Ukrajina utrpela vyšší počet obetí než Rusko, hoci originálna verzia hovorí o opaku.
Na Ukrajine sa bojovalo aj počas Veľkonočnej nedele
Boje na Ukrajine neustali ani počas Veľkonočnej nedele, počas ktorej Rusko podniklo desiatky útokov na mestá Bachmut a Avdijivka na východe Ukrajiny. Tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj takéto konanie odsúdil. Ukrajinská armáda uviedla, že počas uplynulých 24 hodín odrazila vyše 40 útokov nepriateľa. Najintenzívnejšie boje pritom prebiehajú pri Bachmute a Avdijivke, na ktoré sa ruská armáda a žoldnierska Vagnerova skupina zameriavajú už celé mesiace. K útokom ale prišlo aj inde - ukrajinské úrady napríklad informovali o dvoch obetiach útoku v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny. Zelenskyj v noci na pondelok odsúdil nedeľňajšie útoky. "Takto Kvetnú nedeľu slávi teroristický štát," uviedol ukrajinský prezident.
Zároveň vyzdvihol prácu niekoľkých ukrajinských obranných jednotiek brániacich pozície na východe krajiny a uviedol, že dúfa, že budúcoročná Veľkonočná nedeľa prebehne v mieri. Väčšina obyvateľov Ukrajiny vyznáva pravoslávnu cirkev, ktorej veriaci oslavujú Veľkú noc až o týždeň. Čoraz viac kresťanov na Ukrajine však v súčasnosti oslavuje veľkonočné sviatky skôr podľa západného obradu a nie podľa starého juliánskeho kalendára ruskej pravoslávnej cirkvi. Po útoku Ruska na Ukrajinu pred viac ako rokom totiž zosilnela verejná diskusia o odlíšení sa od Ruska aj zmenou cirkevného kalendára.
Rusko posilní vzdušnú obranu po skúsenostiach z Ukrajiny a rozšírení NATO
Rusko plánuje prepracovať svoju protivzdušnú obranu vzhľadom na vojenské znalosti, ktoré nadobudlo počas bojov na Ukrajine a tiež ju posilniť v súvislosti so vstupom Fínska do NATO. Oznámil to námestník veliteľa ruskej protivzdušnej a protiraketovej obrany generálporučík Andrej Ďomin. Ďomin v rozhovore pre ruský denník Krasnaja zvezda uviedol, že ruská protivzdušná obrana čelí mnohým výzvam v súvislosti s útokmi Ukrajiny. Rusko má podľa neho 50 mobilných radarových staníc a 24 hodín denne hliadkujú aj lietadlá včasnej výstrahy A-50. Posilnené boli pritom obranné protiraketové a protilietadlové inštalácie pri ukrajinských hraniciach. Na území Ukrajiny kontrolovanom ruskými vojakmi boli rozmiestnené jednotky vzdušnej obrany, ktoré bránia dôležité miesta a Rusko tiež podľa Ďomina posilnilo výrobu protidronových systémov RLK-MC.
Nepochybne sú plánové a budú implementované reformy, uviedol Ďomin v rozhovore pre denník ruského ministerstva obrany. "Účelom nadchádzajúcich zmien je vývoj ozbrojených síl cielený na zlepšenie systému protivzdušnej obrany Ruskej federácie," uviedol Ďomin. Zároveň uviedol, že rozhodnutie posilniť obranu súvisí aj so vstupom Fínska do NATO. "V týchto podmienkach vypracovávajú jednotky protivzdušnej obrany záležitosti ochrany štátnych hraníc na severozápade krajiny vzhľadom na zvýšenú úroveň hrozby," uviedol Ďomin.