Černobyľský reaktor zostáva hrozbou pre Európu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
Výbuch reaktora v roku 1986 zaplavil Európu rádioaktívnym mrakom a spôsobil vážne zdravotné problémy, ktoré pretrvávajú dodnes.
Výbuch reaktora v roku 1986 zaplavil Európu rádioaktívnym mrakom a spôsobil vážne zdravotné problémy, ktoré pretrvávajú dodnes. Janukovyč vyhlásil, že asi dva milióny ľudí trpí chorobami zapríčinenými radiáciou. Reaktor je v chátrajúcom kryte a jeho nahradenie novým je podľa jeho slov v nedohľadne.
Podľa prezidenta je reaktor hrozbou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európu, Rusko a Bielorusko. Janukovyč dnes položil kvety k pamätníku obetí černobyľskej tragédie v Kyjeve. Zároveň prisľúbil lepšiu pomoc obetiam a poškodeným.
Premiér Mykola Azarov prisľúbil lekársku starostlivosť, vyššie dôchodky a ubytovanie. Pri pamätníku sa pred stovkami zhromaždených pomodlil pravoslávny kňaz. Niektorí z prítomných sa sťažovali na neprimerané odškodné a liečbu tých, ktorí ochoreli pri odstraňovaní katastrofy.
"Stratili sme naše mesto, stratili sme všetko. Úrady vždy len sľubujú zvýšenie dôchodkov, ale sú to samé klamstvá," uviedol bývalý zamestnanec. V Bielorusku na dnes naplánovali spomienkový pochod.