Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
418. deň na Ukrajine: Kritika Kremľa Vladimira Kara-Murzu odsúdili na 25 rokov väzenia
Zdielať na

418. deň na Ukrajine: Kritika Kremľa Vladimira Kara-Murzu odsúdili na 25 rokov väzenia

Zdroj: TASR

KYJEV / Moskovský súd odsúdil v pondelok, 17. apríla, Vladimira Kara-Murzu na 25 rokov väzenia za vlastizradu, šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde a účasť na činnosti "nežiadúcej organizácie".

​25 rokov väzenia pre  Vladimira Kara-Murzu

Opozičný politik a publicista Vladimir Kara-Murza (41) má dvojité britsko-ruské občianstvo. Vo vyšetrovacej väzbe je už od apríla minulého roku. Svoje obvinenia označil za politicky motivované a súdny proces prirovnal k procesom vedeným počas vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Obvinenia proti Kara-Murzovi súvisia s jeho prejavom z 15. marca 2022 pred snemovňou reprezentantov amerického štátu Arizona, v ktorom slovne odsúdil ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. Vladimir Kara-Murza je laureátom medzinárodnej Ceny Václava Havla za ľudské práva za rok 2022. Bol tiež blízkym spolupracovníkom Borisa Nemcova, ktorého v roku 2015 zastrelili v centre Moskvy neďaleko Kremľa. V rokoch 2015 a 2017 náhle ochorel a upadol do kómy, pričom je presvedčený, že ho vtedy otrávili agenti ruských tajných služieb.

Tento rozsudok je pomsta za sankcie uvalené na zlodejov a vrahov

Ruský advokát Vadim Prochorov považuje svojho mandanta Vladimira Kara-Murzu za politického väzňa, ktorého stíhanie od samého začiatku nemalo nič spoločné so spravodlivosťou a tento rozsudok za maximálne bezohľadný, nezákonný, nespravodlivý a poburujúci. "Myslím si, že vo všeobecnosti je to pravdepodobne presne to, o čo ruským orgánom šlo," komentoval Prochorov s tým, že stíhanie jeho mandanta bolo od začiatku nezákonné a nezákonne bol aj súdený za zatvorenými dverami. Prochorov poukázal i na to, že z niekoľkých desiatok sudcov moskovského mestského súdu vybrali pre kauzu Kara-Murzu práve Sergeja Podoprigorova, ktorého meno je už dlho na takzvanom zozname Magnitského. Zoznam pomenovaný po ruskom právnikovi Sergejovi Magnitskom je celosvetovým nástrojom, ktorý využívajú Spojené štáty proti zločincom zodpovedným za porušovanie základných ľudských práv alebo za korupciu.

Advokát pripomenul, že vypracovanie a schválenie zoznamu Magnitského inicioval práve Vladimir Kara-Murza. "Ťažko si predstaviť výraznejší, otvorenejší konflikt záujmov," konštatoval Prochorov. Opozičný politik Iľja Jašin, odsúdený na na osem a pol roka väzenia za šírenie dezinformácií o ruskej armáde, v reakcii na rozsudok nad Kara-Murzom reagoval prostredníctvom statusu na platforme Telegram. Podobne ako Prochorov, aj Jašin sa domnieva, že trest odňatia slobody na 25 rokov je pomstou za sankcie, ktorými Kara-Murza ničil životy zlodejov a vrahov. "Vovu (Vladimira Kara-Murzu) poznám už mnoho rokov. Je to ruský vlastenec a slušný človek. Teraz je to ťažké, ale temnota nie je večná. Drž sa, priateľu môj," odkázal Jašin.

Na verdikt reagoval aj opozičný politiik Alexej Navaľnyj

Ten si tiež vo väzení odpykáva trest odňatia slobody. So svojím vyhlásením Navaľnyj vystúpil na pojednávaní súdu, ktorý sa zaoberá ďalšou zo série jeho sťažností na konanie väznice, kde si odpykáva svoj trest. Navaľnyj uviedol, že rozsudok nad Kara-Murzom hodnotí ako nezákonný, bezohľadný a jednoducho fašistický. Dodal, že Kara-Murza je stíhaný z politických dôvodov. Navaľnyj bol v marci 2022 odsúdený na deväť rokov väzenia po tom, ako ho uznali za vinného z podvodu a pohŕdania súdom. Ruský politológ Fiodor Krašeninnikov na margo rozsudku nad Kara-Murzom uviedol, že je to odkaz pre všetkých, ktorí sa snažia vzdorovať Putinovmu režimu v Rusku alebo sú väzniciach - teda politickým väzňom.

Krašeninnikov si myslí, že kauza Kara-Murzu je len prvou lastovičkou a teraz sú na rade ďalší. Podľa neho by prvým na rane mohol byť Navaľnyj, ktorý bol vlani v októbri - už počas výkonu trestu - obvinený z ďalších trestných činov: terorizmu a extrémizmu. V prípade dokázania viny mu hrozí až 30 rokov väzenia.
"Myslím si, že niečo podobné vytiahnu na každého, kto je tak či onak odporcom Putinovho režimu a je v ich rukách. A potom v neprítomnosti tým, ktorým sa podarilo uniknúť," vysvetlil politológ.

Ďalšie odsudzujúce reakcie

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v pondelok vyzval na okamžité prepustenie kritika Kremľa Vladimira Kara-Murzu. "Kara-Murza bol súdený na základe obvinení súvisiacich s legitímnym uplatňovaním si práva na slobodu názoru, prejavu a združovania sa, ktoré zahŕňa jeho verejnú kritiku ozbrojeného útoku Ruskej federácie proti Ukrajine. Nikomu nemožno odoprieť slobodu, pretože si uplatňuje svoje ľudské práva. Vyzývam Rusko, aby ho okamžite prepustilo," dodal Vysoký komisár OSN.

"Dôrazne odsudzujem rozsudok voči vodcovi ruskej opozície Vladimirovi Kara-Murzovi na 25 rokov väzenia," uviedla generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová. Upozornila, že išlo o zmanipulovaný súdny proces potom ako bol Kara-Murza zadržaný pred rokom a trestne stíhaný len za to, že hovoril o brutálnej agresii Ruska proti Ukrajine. Šéfka RE v správe pre médiá pripomenula, že Kara-Murza statočne vo svojich záverečných vyjadreniach pred súdom uviedol, že jeho uväznenie je cena za to, že dnes v Rusku nemlčíte. "Jeho prípad je ďalším príkladom pokračujúcich represií v Ruskej federácii. Napriek snahe Ruska kritikov umlčať, je ich hlasy počuť po celom svete a nebudú zabudnuté," odkázala Pejčinovičová Buričová a zdôraznila, že Rada Európy vyjadruje plnú solidaritu s Kara-Murzom a žiada jeho okamžité prepustenie.

Tento rozsudok kritizujú aj Spojené štáty, Európska únia a Nemecko.

Všetky stíhacie lietadlá MiG-29 zo Slovenska sú už na Ukrajine

Rusko blokuje inšpekcie lodí a obilná dohoda je ohrozená

Kyjev varoval, že obilná iniciatíva, ktorá umožňuje bezpečný vývoz ukrajinského obilia z Čierneho mora, je ohrozená, keďže Rusko blokuje inšpekcie lodí v tureckých vodách. Ruská invázia na Ukrajinu zablokovala ukrajinské čiernomorské prístavy, avšak vďaka zmienenej dohode, ktorú vlani v júli dosiahol Kyjev s Moskvou s pomocou Turecka a OSN, bol opätovne umožnený prístup do troch z týchto prístavov. Platnosť dohody bola v marci opätovne predĺžená na 60 dní. Kyjev ale teraz tvrdí, že počet nákladných lodí prechádzajúcich cez Bospor s ukrajinskými poľnohospodárskymi produktmi je kriticky nízky. "Už druhýkrát za deväť mesiacov fungovania tejto obilnej iniciatívy nebol vypracovaný plán inšpekcií (pre prechádzajúce lode) a nebolo skontrolované ani jedno plavidlo," uviedlo na Facebooku ukrajinské ministerstvo pre obnovu.

Ministerstvo tiež uvádza, že ruskí zástupcovia v takzvanom spoločnom koordinačnom centre v Istanbule pristupujú k inšpekciám neprijateľným spôsobom, ktorý je v rozpore s podmienkami obilnej iniciatívy. Za posledné tri dni podľa tohto rezortu odmietli zaregistrovať tri lode, a to bez akéhokoľvek vysvetlenia.
Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková uviedla, že v Bospore aktuálne čaká na inšpekciu vyše 50 lodí, aby tak mohli pokračovať v plavbe do ukrajinských prístavov a naložiť tam obilie. Moskva dosiaľ na kritiku Kyjeva či Brinkovej nereagovala, uviedla len, že vyhliadky na ďalšie obnovenie dohody nie sú priaznivé. Kremeľ tvrdí, že samostatná dohoda, ktorou sa OSN zaviazala, že Rusku pomôže s vývozom jeho potravín a hnojív, nefunguje. Obnovenie obilnej iniciatívy pritom podmieňuje práve odstránením prekážok brániacich jeho vlastnému exportu. Ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov má v utorok, 11.4., navštíviť Turecko, aby tam s tureckým ministrom obrany Hulusim Akarom diskutoval o stave implementácie obilnej dohody.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy